Simona Halep s-a calificat în sferturi la Bad Homburg

Simona Halep s-a calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale turneului de la Bad Homburg.

Tenismena noastră a trecut în turul doi de slovena Tamara Zidansek, scor 6-0, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 6 minute.

În sferturile de finală, Simona o va înfrunta mâine seară, nu înainte de ora 19:00, pe Amanda Anisimova.

Vezi: Prima reacție a Simonei Halep după victoria de la Bad Homburg: Ce spune despre confruntarea cu Anisimova

Simona a controlat autoritar primul act al întâlnirii cu Zidansek, cu care s-a întâlnit în premieră, iar setul a durat doar 28 de minute, fiind adjudecat la 0 de sportiva noastră.

Zidansek și-a crescut nivelul în setul doi, însă Simona a revenit la timp și a închis socotelile în mai puțin de 70 de minute.

Urmează Anisimova, una dintre cele mai în formă tenismene ale momentului, iar meciul se anunță incendiar.

Simona Halep (locul 19 WTA) și Amanda Anisimova (locul 25 WTA) s-au mai întâlnit de două ori până acum, iar victoriile au fost împărțite:

2019, Roland Garros: 6-2, 6-4 pentru Anisimova;
2020, Roland Garros: 6-0, 6-1 pentru Halep.

Bad Homburg Open 2022 este dotat cu premii în valoare totală de 251.750 de dolari și se desfășoară în perioada 19-25 iunie.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre Simona Halep si Tamara Zidansek, din turul doi al turneului de la Bad Homburg.

Simona Halep - Tamara Zidansek 6-0, 6-3

GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Vezi: Simona Halep și-a aflat posibila adversară din sferturi la Bad Homburg: Și ce meci ar fi!

Un nou break pentru sportiva noastră, care va servi pentru a avansa în sferturile de finală.

Game alb și Simona trece în față.

Break Simona și avem 3-3 în setul doi.

Simona se menține aproape în acest set, mult mai echilibrat decât cel precedent.

Halep are o minge de break, dar slovena a crescut mult nivelul în acest set față de primul act și reușește să-și păstreze avansul.

Slovena își consolidează breakul, dar Simona revine imediat la doar o lungime distanță.

Break reușit de Zidansek în debutul setului secund.

Tenismena noastră își adjudecă primul set la 0, după 28 de minute.

Simona zburdă în acest prim set și reușește un nou break.

Break reușit de tenismena noastră.

Simona începe bine și câștigă primul game al meciului.

19:07 - A început meciul.

Meciul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Simona Halep ocupă locul 19 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din Slovenia se află pe poziția 58.

Este prima confruntare directă intre cele două.

Bad Homburg 2022 se desfășoară în perioada 19-25 iunie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!