Simona Halep s-a calificat în turul doi la Bad Homburg după o revenire spectaculosă

Simona Halep a avansat în turul secund al turneului dela Bad Homburg după un meci care părea pierdut la un moment dat.

Tenismena noastră a trecut de Katerina Siniakova în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 6-4 la capătul unui joc care a durat două ore și 17 minute.

Cehoaica a condus cu 6-4, 3-0 și părea că are situația sub control, dar Simona a revenit fantastic și a întors soarta meciului.

În runda următoare, Simona Halep o va întâlni pe Tamara Zidansek.

Vezi: Simona Halep a oferit prima reacție după meciul nebun cu Siniakova

Halep și Siniakova au oferit poate partida turneului încă din prima rundă.

Primul act a stat sub semnul echilibrului, iar diferența a fost făcută in game-ul 12, în care Siniakova a izbutit breakul cu care și-a trecut în cont setul.

Jucătoarea din Cehia, cunoscută mai mult pentru evoluțiile din proba de dublu, a continuat să practice un joc solid și în setul secund, în care s-a desprins la 3-0 și părea că are situația sub control.

Simona a revenit însă fantastic, în timp ce Siniakova a acuzat și o accidentare la genunchiul stâng, iar sportiva noatră și-a adjudecat nu mai puțin de nouă game-uri consecutiv.

Setul decisiv n-a fost însă lipsit de emoții pentru Simona, care a avut nevoie de un break la 5-4 pentru a închide jocul.

A fost cea de-a patra confruntare directă între Halep și Siniakova și cea de-a treia victorie a Simonei.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Katerina Siniakova, din primul tur al turneului de la Bad Homburg:

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 6-4

BREAK, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Simona servește pentru meci, dar Siniakova reușește breakul... Ce meci în primul tur!

Break Simona și sportiva noastră va servi pentru calificarea în turul secund la Bad Homburg.

Din senin, Siniakova reușește un break și are șansa de a egala la 4 în acest set decisiv.

Siniakova se agață de orice șansă și rămâne în set.

Game Simona și scorul devine 4-1 în favoarea tenismenei noastre.

Siniakova reușește în sfârșit să pună capăt seriei fantastice a Simonei.

Simona își face serviciul si se distanțează la 3-0.

Break la 0 pentru Simona, iar Siniakova pare complet pierdută.

Simona începe bine setul decisiv și ajunge la șapte game-uri câștigate consecutiv.

Break la 0 și Simona câștigă setul doi, după șase game-uri la rând!

Game Simona și totul pare că merge în favoarea sportivei noastre în aceste momente.

Cehoaica are genunchiul stâng bandajat, dar poate continua meciul.

Katerina Siniakova acuză o accidentare și cere intervenția fizioterapeutului.

Un nou break pentru Simona, care ajunge la patru game-uri câștigate consecutiv.

Simona revine de la 0-3 și egalează la trei.

Break Simona și reprezentanta noastră se apropie la un singur game.

Simona pune capăt seriei bune a cehoaicei, care rămâne totuși cu un break în față.

Jucătoarea din Cehia își consolidează breakul și se distanțează la 3-0.

Break la 0 izbutit de cehoaică.

Siniakova salvează trei mingi de break și câștigă primul game al setului secund.

Simona salvează trei mingi de set, dar la cea de-a patra nu mai poate face nimic, iar Siniakova câștigă primul set.

Siniakova câștigă un game complicat, iar Simona va servi pentru a rămâne în set.

O nouă minge de break salvată de tenismena noastră, care găsește resurse pentru a-și ține serviciul.

Cehoaica servește bine și închide repede game-ul.

Trei mingi de break salvate de Simona, care egalaează apoi scorul în acest prim set extrem de disputat.

Simona izbutește rebreakul și va servi pentru a egala la 3.

Break reușit de Katerina Siniakova.

Tenismena din Cehia își face serviciul și trece din nou la conducere.

INFO: Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în runda următoare pe slovena Tamara Zidansek, calificată în turul doi încă de duminică.

Simona servește excelent și egalează la 1 în acest debut de meci.

Siniakova își trece în cont game-ul de debut deși Simona a condus cu 30-0.

ora 17:46 - A început meciul.

Meciul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Simona ocupă locul 19 în ierarhia WTA, în timp ce adversara ei din Cehia se află pe poziția a 63-a.

Cu Katerina Siniakova, Simona Halep s-a mai întâlnit de trei ori până acum, iar tenismena română conduce cu 2-1 la meciurile directe:

2017, Shenzhen: 6-3, 4-6, 7-5 pentru Siniakova
2018, Shenzhen: 6-1, 2-6, 6-0 pentru Halep
2019, Fed Cup: 6-4, 6-0 pentru Halep

Bad Homburg Open se desfășoară între 19 și 25 iunie.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!