Simona Halep s-a calificat în turul trei la Wimbledon

Simona Halep a învins-o joi seara pe Kirsten Flipkens și s-a calificat în turul trei la Wimbledon.

La cea de-a șasea confruntare directă, Simona a avut nevoie din nou de doar două seturi pentru a o învinge pe belgiancă, precum în precedentele dispute.

7-5, 6-4 a fost scorul cu care Simona s-a impus după o oră și 25 de minute.

Aflată la ultimul meci la simplu din carieră, Kirsten Flipkens (36 de ani) a jucat superb și a pus-o în mare dificultate pe Simona. De altfel, belgianca, semifinalistă la Wimbledon în 2013, a condus în ambele seturi, în primul chiar cu 5-2.

Simona a revenit însă excelent și a reușit să închidă meciul în două seturi.

La sfârșitul meciului, Simona a îmbrățișat-o lung pe Kirsten, în timp ce publicul s-a ridicat în picioare și a aplaudat, oferind un moment emoționant.

Vezi și: Reacția Simonei Halep după victoria cu Flipkens, aflată la ultimul meci de simplu din carieră: Ce i-a transmis adversarei ei

În turul trei, Simona o va înfrunta pe poloneza Magdalena Frech (locul 92 WTA), care în turul doi a trecut de Anna Karolina Schmiedlova (locul 84 WTA), scor 6-4, 6-4.

Simona a mai întâlnit-o o singură dată pe Frech, chiar anul acesta la Australian Open, când a învins-o în două seturi, scor 6-4, 6-3.

120.000 de lire sterline este premiul pentru calificarea în turul trei la Wimbledon.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Kirsten Flipkens, din turul doi de la Wimbledon:

Simona Halep - Kirsten Flipkens 7-5, 6-4

GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Halep face breakul și va servi pentru a câștiga meciul.

Simona face game-ul și egalează la patru.

Break la momentul oportun pentru Simona, care va servi pentru a egala la 4.

Game Simona, care rămâne la doar un break distanță de adversara ei.

Flipkens face game-ul și are 4-1.

Simona își câștigă serviciul și întrerupe seria belgiencei.

3-0 pentru Kirsten Flipkens în acest set secund.

Belgianca face breakul și începe bine și setul doi.

Flipkens câștigă primul game din setul doi.

Cinci game-uri consecutive câștigate de Simona, care revine de la 2-5 și își adjudecă primul set.

Încă un break în contul Simonei, iar jucătoarea noastră va servi acum pentru a câștiga setul. Ce revenire!

Joc superb al Simonei, care egalează la 5 și trimite setul "în prelungiri".

Break Simona și va servi pentru a egala la 5.

Simona își face în sfârșit serviciul, dar are nevoie de un break pentru a rămâne în set.

Flipkens ajunge la 5-2 și este la doar un game de câștigarea primului set.

Trei servicii consecutive pierdute de sportiva noastră.

Break la 0 pentru Simona.

INFO: Câștigătoarea acestei întâlniri o va întâlni în runda următoare pe poloneza Magdalena Frech (locul 92 WTA), care în turul doi a trecut de Anna Karolina Schmiedlova (locul 84 WTA), scor 6-4, 6-4.

Un nou break pentru Flipkens, care leagă trei game-uri consecutiv și se desprinde.

Game câștigat cu ușurință de Flipkens pe propriul serviciu.

Rebreak izbutit de belgianca în vârstă de 36 de ani.

Simona începe tare partida, cu un break.

19:05 - A început meciul.

Meciurile de la Wimbledon sunt televizate în România de Eurosport.

În clasamentul WTA, Simona ocupă locul 18, în timp ce adversara ei din Belgia se află pe poziția 190.

Simona a mai jucat de cinci ori cu Kirsten Flipkens și a câștigat toate duelurile în două seturi. Ultima întâlnire directă a avut loc în 2016, la US Open.

27 iunie - 10 iulie este perioada în care se desfășoară Wimbledon 2022.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!