Simona Halep a învins-o cu ușurință pe Karolina Muchova în primul tur la Wimbledon

Simona Halep a avansat fără emoții, marți, în turul doi de la Wimbledon.

La primul meci jucat la Londra după succesul istoric din 2019, Simona a învins-o în două seturi pe Karolina Muchova, sfert-finalistă la ediția de anul trecut.

Tenismena noastră s-a impus lejer în două seturi, scor 6-3, 6-2.

O oră și cinci minute a durat confruntarea dintre cele două.

O confruntare controlată în totalitate de Simona, care a arătat un nivel ridicat și o dispoziție foarte bună de joc.

Halep o va întâlni în runda următoare pe veterana Kirsten Flipkens (36 de ani, locul 190 WTA). În primul tur, belgianca a trecut de australianca Jaimee Fourlis (locul 150 WTA), scor 7-5, 6-2.

Simona a mai jucat de cinci ori cu Kirsten Flipkens și a câștigat toate duelurile în două seturi. Ultima întâlnire directă a avut loc în 2016, la US Open.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep și Karolina Muchova, din runda inaugurală de la Wimbledon 2022:

Simona Halep - Karolina Muchova 6-3, 6-2

BREAK, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Simona arată un nivel de joc foarte ridicat și este la doar un game distanță de a avansa în runda următoare.

Muchova salvează o minge de break și își face în cele din urmă serviciul.

Fostul lider WTA își consolidează breakul și se distanțează la 4-1.

Break pentru Simona, care se desprinde și în setul doi.

Simona își face serviciul și trece din nou în față.

INFO: Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în runda următoare pe veterana Kirsten Flipkens (36 de ani, locul 190 WTA). În primul tur, belgianca a învins-o pe australianca Jaimee Fourlis (locul 150 WTA), scor 7-5, 6-2.

Simona a mai jucat de cinci ori cu Kirsten Flipkens și a câștigat toate duelurile în două seturi. Ultimul joc direct a avut loc în 2016, la US Open.

Muchova egalează la 1 în acest start de set secund.

Încă un game la 0 în contul Simonei, care pare că se simte excelent la Londra.

Un nou break și primul set e al Simonei după numai o jumătate de oră.

Game la 0 câștigat de Simona, care este la doar un game distanță de câștigarea primului set.

Cehoaica își face serviciul și se menține aproape.

INFO: Este primul meci jucat de Simona la Wimbledon de la finala câștigată cu Serena, în 2019.

Un nou serviciu bun pentru Simona, care arată un joc solid în acest prim set.

Muchove strânge scorul, dar Halep rămâne cu un break în față.

Tenismena noastră consolidează breakul și se distanțează la 3-1.

Break izbutit de Simona în acest start de meci.

Simona revine de la 0-30 și egalează la 1.

Muchova servește bine și câștigă primul game al meciului.

ora 17:58 - A început meciul.

Eurosport transmite meciurile de la Wimbledon.

Simona Halep ocupă locul 18 în ierarhia WTA, în timp ce adversara ei din Cehia se află pe poziția 81.

Cele două nu s-au mai întâlnit până acum.

Wimbledon 2022 se desfășoară în perioada 27 iunie - 10 iulie.