Superliga: CFR Cluj și FCSB, egal tensionat care o avantajează doar pe Farul Constanța

CFR Cluj și FCSB au terminat la egalitate, scor 1-1 în marele derbi al campionatului, un egal care o propulsează acum pe Farul Constanța în marea favorită la titlu.

Golurile au fost marcate de Coman și Birligea, în minutele 68 și 19, în două reprize diametral opuse în Gruia.

Prima repriză din Gruia a fost una care a aparținut clar gazdelor, echipa care a început mai bine, mai impetuos, cu numeroase ocazii de gol la poarta lui Tîrnovanu, care în primele 18 minute a scos câte mingi a putut în fața șuturilor de la distanță semnate de Birligea, Muhar sau Krasniqi. Dar până la urmă, după un corner, Burcă a reluat cu capul, Tîrnovanu respinge greșit în față, acolo e Birligea nemarcat și totul se întâmplă ușor, 1-0.

Finalul de prim mitan a fost totuși puțin problematic pentru gazde, care puteau fi egalate, mai mult puteau primi o mare pedeapsă din partea arbitrului Petrescu, la un contact al lui Miculescu în careu, dar FCSB nu a primit penalti.

Nu au fost foarte multe ocazii de gol la poarta lui Scuffet nici imediat după pauză, când Charalambous aducea două mutări proaspete, Dawa și Cordea pe gazon.

Cumva contrar cursului jocului, în minutul 68 FCSB dă lovitura după ce primește o lovitură liberă periculoasă de la 20-22 de metri, central. Florinel Coman execută impecabil, șut la colțul lung, fără nicio speranță pentru Scuffet. Un 1-1 care le-a dat un mare avânt oaspeților în roș-albastru, care au început să domine fără nicio discuție de acolo ostilitățile.

S-a terminat însă 1-1 după un final incandescent, în care FCSB a avut un gol anulat în minutul 91, după un offside extrem de discutabil la Omrani, iar liniile trase de VAR trebuie să spunem că nu ne-au ajutat deloc să judecăm concret această fază care poate decide în ultimă instanță un campionat.

Mai mult, la ultima fază, Florinel Coman scapă singur cu Scuffet și trage exasperant în portarul italian, iar acest rezultat de 1-1 pare nedrept dacă judecăm ultimele 20 de minute.

Farul se distanțează așadar pentru un moment, însă va avea un meci crucial săptămâna viitoare, luni, pe 17 aprilie, în deplasare la FCSB, în poate ultima șansă a roș-albaștrilor de a mai spera la titlu.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI DUPĂ O OCAZIE ULUITOARE A LUI COMAN, CARE A TRAS ÎN SCUFFET DIN 6 METRI, 1-1!

INFO: Offside, s-a rezolvat faza la VAR, rămâne 1-1!

INFO: GOOOOL marcat de Billel Omrani, însă se ridica fanionul pentru offside, după o centrare minunată de pe flancul drept al lui Sorescu. Faza se judecă la VAR!

Min.89: Vede galben și Olaru, pentru un fault la Petrila.

Min.88: Șut Radaslavescu de la distanță, dar mingea se duce alături de poartă.

INFO: Bordeianu vede galben, de pe bancă, pentru o ieșire nervoasă.

Min.85: Încă două modificări la CFR, ies Deac și Braun, intră Peteleu și Maglica.

Min.83: Ce gol ar fi fost! Coman a alergat 20-30 de metri, a înșirat 5-6 jucători ardeleni ca pe mărgele, însă șutul său s-a dus în cros milimetric alături de bară...

INFO: FCSB domină acest final de meci!

Min.75: Două schimbări la vișinii, intră Yeboah și Hoban, ies Muhar și Janga.

Min.71: Bun șut Omrani din afara careului, cu efect, dar prinde Scuffet.

Min.69: Intră și Omrani în locul lui Compagno, schimbare vârf pe vârf.

Min.68: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!!! Coman bate impecabil o lovitură liberă de la 20-22 de metri, Scuffet se întinde, nu poate evita golul, 1-1, se joacă în continuare titlul.

Min.64: Petrila are o acțiune impetuoasă interesantă, de unul singur, însă șutul e dezamăgitor.

Min.62: Dawa face un fault inutil la Krasniqi și obține și el un galben.

Min.61: Intră și Radaslavescu în locul lui Cristea, la oaspeți.

Min.58: Iese Birligea și intră Petrila la CFR Cluj.

Min.54: Teoretic, cei de la FCSB au venit mai bine de la cabine, dar până acum lipsesc marile ocazii.

Min.48: Cristea vede galben pentru un fault la Deac.

ÎNCEPE PARTEA SECUNDĂ!

INFO: Schimbări la FCSB, intră Cordea și Dawa, ies Șut și Miculescu.

PAUZĂ în Gruia, 1-0 pentru CFR.

Min.45: Ratare URIAȘĂ din doi metri a lui Miculescu, Scuffet nu înțelege nici măcar el cum a respins șutul arădeanului, incredibilă șansa....

Min.40: Șut reia de la distanță, Braun se opune cu corpul, oaspeții au un corner.

Min.32: Krasniqi e singur cu Tîrnovanu, care iese acum la timp și scoate fabulos. Defensiva lui FCSB este găurită mai ceva ca un șvaițer..

Min.25: Galben vede Muhar după un contact întârziat la Șut.

Min.24: Centrare bună Olaru de pe flancul stâng în 5-6 metri, se întinde Miculescu dar nu poate atinge balonul.

Min.19: GOOOOL CFR Cluj! 1-0 pentru gazde, Burcă reia după un corner cu capul, Tîrnovanu respinge prost în față, Birligea era acolo, singur, nemarcat și vine să înțepe balonul în plasă.

Min.17: Încă un șut bun CFR, prin Birligea, și el din afara careului, Tîrnovanu mai face un efort pentru a respinge o minge în corner.

Min.15: Își încearcă din nou norocul Muhar, tot de la distanță, nu a fost deloc foarte departe de bara transversală..

Min.12: Prim șut pe poartă CFR, șut Janga din unghi închis, scoate totuși cu greu în corner Tîrnovanu.

Min.10: Muhar încearcă o reluare fantezistă din voleu de la circa 20 de metri, mult alături.

Min.7: Coman greșește copilărește, e egoist și nu îl vede liber și demarcat pe Miculescu într-o fază de 3 contra 2..

Min.2: CFR a și început cu o cerință, un penalti pentru un presupus henț la Cristea, nu se pune problema de așa ceva..

ÎNCEPE PARTIDA!

Echipe de start:

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Burcă, Yuri, Braun - C. Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi - Janga, Bîrligea.
Rezerve: Sava - Peteleu, Țîru, Hoban, Bordeianu, Fica, Petrila, Yeboah, Maglica.
Antrenor: Dan Petrescu.

Surprizele pregătite de antrenori în marele derbi dintre CFR Cluj și FCSB

FCSB: Târnovanu - Sorescu, I. Cristea, Tamm, Radunovic - Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru - Miculescu, Compagno, Fl. Coman.
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Dawa, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea.
Antrenor: Elias Charalambous.

Arbitru: Petrescu Radu.

Un meci fără îndoială vital pentru ambele formații, care trebuie să rămână în plasa liderului Farul, deja distanțată acum la 5, respectiv 6 puncte. Ultimul meci direct la Cluj a însemnat o victorie la limită a roș-albaștrilor, 1-0, gol Edjouma, așadar dorința de revanșă e imensă.

FCSB nu se poate baza pe Tavi Popescu, care nu a putut fi refăcut la timp de către staff-ul medical, însă o veste bună poate fi revenirea în lot a atacantului Billel Omrani.

Detalii de ultimă oră înainte de marele derbi dintre CFR Cluj și FCSB. Câți fani sunt așteptați în tribune

Ardelenii sunt neînvinşi în ultimele patru meciuri disputate în campionat pe teren propriu, interval în care au reuşit trei succese şi o remiză.

REZUMAT | CFR – FCSB 0-1. Pasă genială Tavi Popescu, golul victoriei Edjouma în final

Ultima dată când CFR a învins pe FCSB pe teren propriu se întâmpla în 2021, un 4-1 clar, cu gol marcat de exemplu de Omrani, care este acum pe banca cealaltă.

Partida va fi televizată de DigiSport, Prima Sport și Orange Sport.