Superliga: Poli Iași scapă de retrogradare, Dinamo și Botoșani merg la baraj. Voluntari și Craiova iau calea ligii secunde după ultima etapă

Politehnica Iași s-a salvat definitiv de grijile retrogradării, Dinamo București și FC Botoșani vor merge la baraj în timp ce FC Voluntari, dar și FC U Craiova vor lua calea diviziei secunde.

Ultima etapă de play-out a acestui sezon în România a fost ca un carusel plin de emoții, cu multe goluri pe toate stadioanele, și cu multe momente de nervozitate și tensiune.

Dinamo a avut un meci ușor pe teren propriu cu UTA, scor 2-0, un meci decis din primele 20 de minute, după ce Abdallah și Patriche au marcat goluri simple în fața unui portar Kucer foarte darnic. UTA a avut și un om în minus din minutul 62.

Universitatea Cluj a învins la FC Voluntari cu 1-0, gol din penalti Dan Nistor, iar echipa ilfoveană va lua și ea urma diviziei secunde, poate surprinzător dacă ne gândim că Nemec și compania acum câțiva ani cucereau Cupa și Supercupa României.

Poli Iași și-a securizat pe final locul 6 cu două goluri într-un minut marcate de Itu și Bettaieb, 2-0, într-un meci în care Petrolul aproape că nu a contat, poate doar în prima repriză.

REZUMAT: FC Voluntari - "U" Cluj 0-1. Voluntariul RETROGRADEAZĂ în Liga 2

Oțelul Galați și-a făcut datoria și a învins, tot 2-0, deși se pregătește de finala Cupei de miercuri, iar Botoșani, deși avea șanse reale să spere la locul 6 va merge și ea la baraj, la braț cu Dinamo.

Craiova lui Mititelu a condus cu 1-0 după un gol splendid al lui Blanuta, dar a fost apoi învinsă clar de Sibiu, 3-1, după un meci întrerupt 10 minute de fanii turbulenți ai gazdelor, care au aruncat cu zeci de scaune pe teren..

Astfel, „dublele” barajului pentru menținerea / promovarea în Superligă sunt Dinamo - Csikszereda și FC Botoșani - CS Mioveni.

Luni, 13 mai, ora 11:00, va avea loc tragerea la sorți pentru stabilirea ordinii disputării meciurilor de baraj. Partidele tur vor avea loc vineri, 17 mai, respectiv luni, 20 mai. Partidele retur, o săptămână mai târziu.

Rezultatele și marcatorii zilei:

Oțelul Galați – FC Botoșani 2-0 (Gaitan 12, Rusevici 45)
Poli Iași – Petrolul Ploiești 2-0 (Itu 69, Bettaieb 70)
FC U Craiova – FC Hermannstadt 1-3 (Blănuță 48 / Sota 55, Iancu 58, 81)
Dinamo – UTA Arad 2-0 (Abdallah 14, Patriche 19)

Desfășurarea întâlnirilor:

Final de meci și la Craiova, 3-1 pentru Sibiu.

INFO: S-a reluat partida de la Craiova!

Finaluri de meci pe toate stadioanele, mai puțin la Craiova, meci întrerupt încă acolo după evenimentele turbulente create de fanii gazdă. Lucrurile e greu de crezut oricum că se pot schimba, Dinamo și Botoșani merg la baraj, Iașiul se salvează, iar Voluntari și Craiova vor merge în B!

INFO: Jucătorii sunt trimiși la vestiare la Craiova - Sibiu, Marian Barbu spune că nu sunt condiții propice pentru securitatea jucătorilor.

INFO: Meciul de la Craiova e întrerupt de minute bune.

Min.85: Fanii Craiovei lui Mititelu aruncă cu scaune din tribună în favoriții lor.

Min.81: Gabi Iancu închide definitiv acest meci, 3-1 pentru Sibiu și Craiova va lua calea diviziei secunde.

Min.70: Itu face 1-0 în Copou din pasa lui Roman. Bettaieb marchează un gol superb la colțul lung, GOOOL Poli Iași, care acum își securizează locul 6. Este 2-0 pentru ieșeni.

Min.62: Pentru a fi tacâmul complet, Ezekiel primește al doilea galben și UTA rămâne în 10 oameni.

Min.58: GOL Sibiu! 2-1, Iancu marchează cu capul și nu se bucură, a jucat o bună perioadă de timp la Craiova...Oltenii sunt îngropați la acest scor.

Min.55: GOOOOL Sibiul!! 1-1, gol cu capul marcat Mino Sota, iarăși lucrurile se îmbârligă în clasament...

Min.54: Buș, ocazie imensă din 9-10 metri, voleu ce putea fi imparabil, scoate portarul prahovean.

Min.48: GOOOOOOOOOL Craiova! Șut superb al lui Blănuță din afara careului, după un dribling scurt, 1-0, iar oltenii sunt acum pe loc de baraj.

Începe partea secundă pe cele 5 stadioane!

Pauză pe toate stadioanele! În acest moment, Voluntari și Craiova pică direct în B, iar Dinamo și Botoșani merg la baraj. Poli Iași e salvată!!

Min.45: Rusevici e lansat superb de Sadiku în adâncime și înțeapă mingea decisiv pentru 2-0, Oțelul își face datoria azi!

Min.39: Ce șansă ratează Blănuță pentru Craiova! Singur cu Căbuz, trage în portarul sibian.

Min.33: Decizie incredibilă, golul lui Ianis Stoica e anulat, deși fazele VIDEO ne arată că golul era complet corect marcat...

Min.28: Sibiul marchează în deplasarea de la Craiova, însă s-a fluierat offside. Așteptăm intervenția VAR!

Min.19: Dinamo face 2-0 pe Arcul de Triumf, Patriche reia lejer din careul mic după o lovitură de colț, UTA face act de prezență doar..

Min.18: GOOOOOOL U Cluj din penalti!! 1-0, Dan Nistor reia perfect de la punctul cu var și o ajută și el pe Dinamo, fosta sa echipă.

Min.14: Abdallah reia și el cu capul perfect, din centrarea lui Amzar, 1-0, Dinamo începe să spere!!

Min.12: GOOOOOOOOL Oțelul!! 1-0, Gaitan reia cu capul din plonjon superb, fără șanse pentru portarul botoșănean.

ÎNCEP TOATE CELE 5 PARTIDE!

Dinamo și Craiova par în acest moment victime sigure ale căderii în liga secundă, având în vedere că nu depind doar de ele în cazul unei victorii în ultima rundă. Chiar dacă bate azi, pentru Dinamo trebuie și ca Botoșani să piardă cu Oțelul, Voluntari să piardă cu U Cluj, Poli Iași să sufere o înfrângere cu Petrolul, iar FCU Craiova să nu învingă Sibiul.

Locul 6 scapă sigur de orice temere privind liga 2, locurile 7 și 8 duc la baraj, iar locurile 9 și 10 iau calea matineului.

FC Voluntari este singura formație care nu a beneficiat de rotunjire la finalul sezonului regulat, prima regulă de departajare în caz de egalitate de puncte.

Moldovenii lui Valeriu Iftime, cei de la FC Botoșani au nevoie acum de un singur punct pentru a fi siguri că nu retrogradează direct, ei fiind în postura cea mai avantajoasă acum.

Meciurile vor fi televizate simultan pe DigiSport, OrangeSport și PrimaSport.

• Meci 38 Elveția – Italia (Berlin, 19:00)
  • Meci 37 Germania – Danemarca (Dortmund, 22:00)

• Meci 40 Anglia – Slovacia (Gelsenkirchen, 19:00)
  • Meci 39 Spania – Georgia (Koln, 22:00)

• Meci 42 Franța – Belgia (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 41 Portugalia – Slovenia (Frankfurt, 22:00)

• Meci 43 România – Olanda (Munchen, 19:00)
  • Meci 44 Austria – Turcia (Leipzig, 22:00)

• Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)