Rezultatele din Liga Campionilor: A fost spectacol total în Real Madrid - Manchester City și Arsenal - Bayern Munchen

Am avut o seară de excepție în Liga Campionilor. În prima manșă a sferturilor de finală, Real Madrid a terminat la egalitate acasă cu Manchester City, în timp ce Arsenal și Bayern Munchen au remizat la Londra. În cele două meciuri s-au marcat 10 goluri.

Real Madrid a făcut 3-3 contra lui Manchester City, într-un meci de poveste, plin de răsturnări de situație. Primii au marcat cei de la Manchester City, încă din minutul 3, când Bernardo Silva a șutat surprinzător din lovitură liberă, iar Lunin a fost prins pe picior greșit.

Real a reușit întoarce rezultatul în doar câteva minute. În minutul 13, Camavinga a prins un șut bun de la distanță, în timp ce Rodrygo i-a prins pe cei de la City pe contraatac un minut mai târziu și a făcut 2-1.

City a întors și ea rezultatul în partea secundă cu două goluri magnifice. Foden a trimis direct în vinclu în minutul 66, iar Gvardiol a punctat și el cu un șut bombă cinci minute mai târziu.

Totuși, Real a egalat în minutul 79, când Valverde a șutat imparabil și a făcut 3-3.

Arsenal și Bayern au remizat

În celălalt meci al serii, scorul între Arsenal și Bayern Munchen a fost 2-2. Englezii au început mai bine, iar Saka a prins un șut excelent în minutul 12 și a deschis scorul.

Totuși, Bayern a trecut în avantaj până la pauză. Gnabry a profitat de o greșeală în defensiva adversă în minutul 18, iar Harry Kane a făcut 2-1 din penalty în minutul 31. Pentru englezi a egalat Trossard în minutul 76 cu un șut lângă bară.

Învingătoarele din această dublă se vor duela în semifinale.

Miercuri vor avea loc meciurile PSG - FC Barcelona și Atletico Madrid - Borussia Dortmund.

Manșa retur se va disputa săptămâna viitoare.

Real Madrid - Manchester City 3-3

79 - GOL REAL! Valverde trage superb din prima, mingea se duce direct lângă bară și scorul este 3-3!

71 - GOL CITY! Gvardiol prinde șutul carierei de la 22 de metri și face 3-2 pentru City

66 - GOL CITY! Phil Foden egalează pentru englezi cu un șut din marginea careului ce trimite mingea direct în vinclu!

56 - Vinicius primește ideal în careu, dar trage peste dintr-o poziție excelentă.

14 - GOL REAL! Rodrygo primește excelent în partea stângăpe contraatac și face 2-1 pentru Real!

13 - GOL REAL! Camavinga aduce egalarea după o fază prelungită de atac, cu un șut de la distanță!

3 - GOL CITY! Bernardo Silva bate suprinzător o lovitură liberă, Lunin nu are replică, iar City deschide scorul!

2 - Tchouameni vede cartonașul galben și va rata meciul retur.

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Tchouameni, Rudiger, Mendy - Camavinga, Kroos, Valverde - Bellingham - Rodrygo, Vinicius Jr
Rezerve: Kepa, Fran Garcia, Militao, Nacho, Modric, Joselu, Fran, Lucas Vazquez, Ceballos, Brahim, Guler
Antrenor: Carlo Ancelotti

Manchester City: Ortega - Akanji, Dias, Stones, Gvardiol - Rodri, Kovacic - Foden, Bernardo Silva, Grealish - Haaland
Rezerve: Ederson, Carson, S. Gomez, Rico, Nunes, Susoho, Bobb, Doku, De Bruyne, J. Alvarez
Antrenor: Pep Guardiola

Arsenal - Bayern Munchen 2-2

76 - GOL ARSENAL! Englezii egalează cu un șut excelent pe jos trimis de Trossard.

31 - GOL BAYERN! Harry Kane duce scorul la 2-1 din lovitură de la 11 metri!

18 - GOL BAYERN! Bavarezii recuperează și pleacă pe contraatac, iar Gnabry punctează cu un șut plasat

12 - GOL ARSENAL! Saka pătrunde în careu și sutează cu efect, pe jos, cu piciorul stâng direct lângă bară.

Arsenal: Raya - White, Saliba, Gabriel, Kiwior - Odegaard, Jorginho, Rice - Saka, Havertz, Martinelli
Rezerve: Ramsdale, Elneny, Gabriel Jesus, Hein, Nelson, Nketiah, Partey, Smith Rowe, Tomiyasu, Trossard, Vieira, Zinchenko
Antrenor: Mikel Arteta

Bayern: Neuer - Kimmich, Dier, de Ligt, Davies - Laimer, Gnabry - Sane, Musiala, Gnabry - Kane
Rezerve: Peretz, Ulreich, Choupo-Moting, K. Coman, Guerriero, Kim, Mazraoui, Muller, Pavlovic, Tel, Upamecano, Zaragoza
Antrenor: Thomas Tuchel

Manșa retur va avea loc săptămâna viitoare.