CFR Cluj, eliminată din Liga Campionilor de Dinamo Zagreb la loviturile de departajare

CFR Cluj a fost eliminată de Dinamo Zagreb în turul 2 preliminar din Liga Campionilor, după ce a fost învinsă la loviturile de departajare. Scorul în timpul regulamentar a fost 2-2, iar Dinamo s-a impus la penaltiuri cu 6-5.

Campioana României a jucat în superioritate numerică din startul reprizei secunde, iar în continuare va evolua în turul 3 preliminar din Europa League.

Croații au deschis scorul în minutul 13, când Gojak a profitat de o respingere greșită a portarului Cristi Bălgrădean, adus în această vară de la FCSB.

CFR Cluj a trecut apoi în ofensivă, însă Deac, Boli și Burcă nu au putut înscrie până la pauză, iar croații au intrat în avantaj la cabine.

În minutul 50, CFR Cluj a primit penalti după un fault asupra lui Debeljuh, iar Catherine a fost eliminat și ardelenii au avut superioritate numerică.

Ciprian Deac a ratat însă penaltiul, dar golul de 1-1 a venit în cele din urmă în minutul 65, când Pereira a tras puternic din afara careului, iar portarul croaților a scăpat mingea în poartă.

În superioritate numerică, CFR Cluj a mai primit un gol în minutul 78, după un nou șut respins greșit de Bălgrădean, de care Kastrati a profitat.

Egalarea a venit dramatic în minutul 90+3, când Rondon a pasat excelent în careu și Debeljuh a înscris fără emoții și a trimis meciul în prelungiri.

Nicio echipă nu a reușit să înscrie în prelungiri, astfel că meciul s-a decis la loviturile de departajare.

La penaltiuri, CFR Cluj a fost aproape de calificare, dar Golofca a ratat penaltiul, cu un șut foarte slab. Apoi, CFR Cluj a fost eliminată, după ce Boli a tras mult peste poartă.

CFR Cluj a fost astfel eliminată din Liga Campionilor și va evolua în turul 3 preliminar din Europa League. Ardelenii își vor afla luni adversara.

CFR CLUJ - DINAMO ZAGREB 2-2 (Pereira '65, Debeljuh '90+3 / Gojak '14, Kastrati '78)

Scorul la penaltiuri: 5-6

5-6: Boli trimite peste poartă și CFR e eliminată!

5-6: Gvardiol înscrie pentru Dinamo!

5-5: Deac înscrie pentru CFR!

4-5: Dilaver înscrie pentru Dinamo!

4-4: Golofca ratează penaltiul!

4-4: Gojak ratează!!! Bălgrădean apără șutul său!

0-1: Petkovici înscrie pentru Dinamo.

120 - Final! Vom avea lovituri de departajare!

118 - Kastrati vede cartonașul galben.

115 - Rondon vede cartonașul galben.

114 - Schimbare CFR: Itu intră în locul lui Bordeianu.

112 - Deac centrează periculos în careu, dar ardelenii nu profită!

109 - Bordeianu trage din afara careului, dar mingea se duce pe lângă poartă, fiind deviată!

105 - Se reia jocul!

105 - Finalul primei reprize de prelungiri.

104 - Ocazie uriașă pentru Dinamo! Bălgrădean respinige mingea la un adversar, dar Kastrati trage peste incredibil cu toată poarta în față.

102 - Rondon centrează periculos, croații sunt aproape de autogol, dar minge trece pe lângă poartă!

100 - Rondon pătrunde în careu, dar e blocat înaintea șutului.

97 - CFR Cluj are mai mult posesia în prelungiri, dar nu sunt faze de poartă.

92 - Bordeianu vede cartonașul galben.

90 - A început prima repriză de prelungiri!

90+5 - Finalul timpului regulamentar! Intrăm în prelungiri!

90+3 - GOL CFR CLUJ!!! Debeljuh face 2-2 cu un șut din fața porții după o centrare excelentă din dreapta a lui Rondon!

90 - 4 minute suplimentare!

89 - Cartonaș galben pentru Debeljuh.

87 - CFR Cluj e lipsită de clarviziune în acest final de meci.

82 - Schimbare CFR: Susic intră în locul lui Burcă.

80 - Dinamo e din nou aproape de gol, dar de această dată Bălgrădean apără șutul lui Kastrati.

78 - GOL DINAMO ZAGREB! Bălgrădean respinge o minge în lateral, aceasta ajunge la Kastrati, care înscrie fără probleme!

71 - Burcă trage din afara careului, mingea se duce pe lângă poartă!

68 - Schimbare CFR: Golofca intră în locul lui Pereira.

65 - GOL CFR CLUJ!!! Pereira înscrie cu un șut puternic de la 22 de metri, pe care portarul lui Dinamo îl scapă în poartă!!!

61 - CFR Cluj s-a instalat în jumătatea adversă de câteva minute, dar nu sunt faze de poartă.

54 - Schimbări Dinamo: Kastrati și Gvardiol intră in locul lui Majer și Gavranovic.

52 - Ciprian Deac ratează penaltiul! Șutul său e slab , pe jos, portarul respinge în față, mingea revine la Djokovici, care ratează și el!

50 - Penalti pentru CFR Cluj! Debeljuh e ținut în careu și se acordă penalti! Catherine vede cartonașul roșu! CFR are un om în plus!

47 - Ocazie mare pentru CFR, dar Rondon trage puțin pe lângă poartă din 12 metri!

46 - Se reia jocul!

Schimbare CFR Cluj: Rondon intră în locul lui Chipciu.

45 - Pauză!

41 - Djokovici e aproape de autogol, dar Bălgrădean respinge în transversală!

39 - Orsic pătrunde bine în careu, trage puternic, dar șutul său e respins de Bălgrădean în bara transversală!

37 - Burcă trage bine cu exteriorul, dar mingea e respinsă în corner!

31 - CFR Cluj s-a instalat în jumătatea adversă dupa primirea golului.

26 - CFR Cluj e din nou aproape de gol, însă Boli nu reușește să bage mingea în poartă, fiind blocat în ultima clipă!

20 - Ocazie bună pentru CFR Cluj, dar șutul lui Deac se duce puțin peste!

19 - Dinamo Zagreb e aproape de gol din nou, dar șutul lui Ivanusec se duce pe lângă poartă.

14 - GOL DINAMO ZAGREB! Bălgrădean respinge în față un șut slab și Gojak deschide scorul!

14 - Dinamo Zagreb a mai echilibrat jocul în ultimele minute.

10 - Orsic profită de neatenția lui Burcă, pătrunde în careu, dar trage mult pe lângă din unghi.

10 - Primul atac al croaților din acest meci se încheie rapid. Orsic ratează preluarea în banda stângă și CFR are posesia.

8 - Mingea nu a stat mai mult de 10 secunde cumulat în jumătatea CFR-ului până acum. Dinamo are probleme.

6 - Chipciu centrează din lovitura liberă, dar de la margine se ridica fanionul pentru ofsaid.

6 - CFR Cluj beneficiază de o lovitură liberă periculoasa de la 30 de metri de poartă adversă!

4 - Băieții lui Petrescu stau sus în terenul advers, Dinamo Zagreb nu poate să lege două pase în startul meciului!

2 - Camora centrează din nou, portarul lui Dinamo iese și reține fără probleme. Început bun pentru CFR!

1 - CFR Cluj începe în atac! Camora aruncă lung în careu, dar Deac trece puțin pe sub minge!

CFR Cluj: Bălgrădean - Burcă, Vinicius, Boli, Camora - Djokovic, Bordeianu, Pereira - Chipciu, Debeljuh, Deac
Rezerve: Sandomierski - Susic, Golofca, Hoban, Cestor, Itu, Rondon
Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo Zagreb: Livakovic - Stojanovic, Theophile, Dilaver, Leovac - Gojak, Ivanusec, Ademi, Orsic - Majer, Gavranovic
Rezerve: Cavlina - Mogarrami, Kastrati, Petkovic, Tolic, Burton, Gvardiol
Antrenor: Zoran Mamic

Învingătoarea se va califica în turul 3 preliminar din Liga Campionilor, iar învinsa merge în Europa League.