Liga Campionilor: PSG o învinge pe Bayern la Munchen, Chelsea se impune la Porto

SpotMedia.ro vă prezintă rezultatele înregistrate miercuri în prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

A fost spectacol total la Munchen, unde PSG a reușit să o învingă pe Bayern cu 3-2.

Mbappe a deschis scorul încă din minutul 3, iar Marquinhos a făcut 2-0 din pasa lui Neymar în minutul 28.

Choupo-Moting a redus din diferență cu o lovitură de cap în minutul 37, iar Muller a egalat tot cu un cap în minutul 60. Victoria lui PSG a fost adusă de Mbappe, după o acțiune personală. O mențiune specială și pentru Neymar, care a avut o evoluție foarte bună.

În celălalt meci al serii, Chelsea a învins-o pe Porto în deplasare cu 2-0.

Mount a deschis scorul în minutul 32, iar Chilwell a făcut 2-0 în minutul 85 după o gafă a lui Corona.

Bayern Munchen - PSG 2-3 (Choupo-Moting '37, Muller '60 / Mbappe '3, '68, Marquinhos '28)

3 - Mbappe deschide scorul cu un șut pe jos, ce putea fi apărat de Neuer!

28 - Marquinhos face 2-0 pentru PSG cu un șut din centrul careului!

37 - Choupo-Moting marchează pentru Bayern cu o lovitură de cap!

60 - Bayern egalează după reluarea lui Muller cu o lovitură de cap din 7 metri!

68 - Mbappe se descurcă excelent în careu și face 3-2 cu un șut pe jos!

Bayern: Neuer, Süle, Alaba, Pavard, Hernandez, Goretzka, Kimmich, Coman, Müller, Sane, Choupo-Moting

PSG: Navas; Dagba, Marquinhos, Kimpembe, Diallo; Gueye, Danilo, Draxler; Di María, Mbappé, Neymar

FC Porto - Chelsea 0-2 (Mount '32, Chilwell '85)

32 - Mount deschide scorul cu un șut puternic pe jos din unghi!

85 - Chilwell profită de o gafă a lui Corona și face 2-0.

FC Porto: Marchesin; Manafa, Pepe, Mbemba, Zaidu; Grujic, Uribe, Otavio; Tecatito, Luis Diaz, Marega.

Chelsea: Mendy; Azpilicueta, Christensen, Rudiger; James, Jorginho, Kovacic, Chilwell; Mount, Havertz, Werner

Marți, Manchester City a învins Borussia Dortmund cu 2-1, iar Real Madrid a învins Liverpool cu 3-1.

Meciurile retur vor avea loc săptămâna viitoare.