Liga 1: Rezultatele meciurilor de duminică

SpotMedia.ro v-a ținut la curent cu desfășurarea întâlnirilor de duminică din Liga 1, din etapa cu numărul 18 a sezonului competițional 2020/2021.

O zi cu doar două meciuri azi în Liga 1, cu două victorii ale gazdelor. Prima la limită a lui Mediaș cu lanterna roșie Poli Iași, scor 2-1, apoi în epilogul serii o umilință administrată de FC Botoșani celor de la Dinamo, scor 4-0!

Iată mai jos rezultatele complete ale zilei și cronicile aferente:

Gaz Metan - Poli Iași 2-1 (L. Nițu 20', Valente 23' / Djuranovici 83')

Min.20: Nițu deschide scorul meritat pentru gazde, după o acțiune colectivă frumoasă.

Min.23: Valente este autorul celui de-al doilea gol, în maximum trei minute după primul. Băieții lui Jorge Costa domină partida din Ardeal.

Min.83: Djuranovici a redus din handicap în ultimele 10 minute, dar nu s-a dovedit a fi decât un gol de onoare.

Liga 1: Gaz Metan trece la limită de Poli Iași, ultima clasată din România

FC Botoșani - Dinamo 4-0 (Keyta 1', 35'-penalti, Ongenda 23', Haruț 64')

Min.1: Eșanu scapă o minge incredibil de ușor în fața porții, Keyta era acolo după un corner și împinge mingea în plasă, 1-0, practic meciul începe de la acest scor.

Min.23: Keyta dă gol și pasă de gol. Intră impetuos acum în careu, îl servește pe stânga pe Ongenda și acesta nu îl iartă pe Eșanu, cu o execuție frumoasă.

Min.35: Keyta e clar jucătorul meciului, el face 3-0 după ce transformă un penalti. Penalti dictat după ce Ehmann l-a faultat în careu pe Roman.

Min.64: Haruț reia perfect cu capul la colțul lung după un corner, e 4-0, Dinamo e KO!

Liga 1: Dinamo a fost umilită la Botoșani