Jocurile Olimpice: România, învinsă cu 4-0 de Coreea de Sud

Echipa națională de fotbal a României a fost învinsă de Coreea, scor 4-0, în grupa B de la Jocurile Olimpice.

„Tricolorii” lui Rădoi au avut o prestație lamentabilă și nu și-au creat nicio ocazie de a marca.

Căpitanul Marius Marin și-a băgat mingea în propria poartă în minutul 27, într-o fază în care putea respinge fără probleme.

Apoi, în finalul primei reprize, Ion Gheorghe a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Um a făcut 2-0 în minutul 59 cu un șut deviat de Ciobanu, iar în minutul 84 Lee a dus scorul la 3-0 dintr-un penalti comis de Grigore. S-a făcut 4-0 în minutul 89, golul fiind marcat tot de Lee.

România rămâne așadar cu 3 puncte și se pregătește de ultimul meci, cu Noua Zeelandă, programat miercuri de la 11:30.

Fiecare echipa din Grupa B are 3 puncte înaintea ultimei etape. Golaverajul e primul criteriu de departajare la egalitate de puncte, iar Romania stă cel mai prost (-3).

ROMÂNIA - COREEA DE SUD 0-4 (Marin '27 ag., Um '59, Lee '84)

90+3 - Final de meci!

89 - GOL COREEA DE SUD! Lee face 4-0 cu un șut pe jos din 14 metri!

84 - Lee face 3-0 din penalti!

83 - Penalti pentru Coreea de Sud după un fault comis de Grigore!

76 - Schimbări România: Florescu și Băluță intră în locul lui Dulca și Ciobanu.

76 - Ritmul a scăzut mult, echipa noastră nu mai trece de centrul terenului.

68 - Pașcanu vede cartonașul galben.

64 - Schimbare România: Grigore intră în locul lui Boboc.

59 - GOL COREEA DE SUD! Um face 2-0 cu un șut din afara careului deviat de Ciobanu.

56 - Schimbări România: Sîntean și Vali Gheorghe intră în locul lui Ganea și Sefer.

52 - Sud-coreenii sunt iar aproape de gol, dar Aioani scoate excelent!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

45 - Ion Gheorghe vede al doilea galben și e eliminat!

45 - Aioani scapă mingea printre picioare și e aproape de autogol, dar aceasta lovește bara!

37 - Aioni respinge bine la un șut din afara careului.

34 - România are lovitură liberă indirectă din careul advers, dar șutul lui Ciobanu e respinsă.

27 - GOL COREEA DE SUD! Marius Marin trimite în propria poartă după o centrare din partea stângă!

25 - Ion Gheorghe vede cartonașul galben.

22 - Ritmul a mai scăzut în ultimele minute, jocul e destul de fragmentat.

11 - Aioni salvează excelent cu piciorul la o ocazie foarte periculoasă!

7 - România are posesia în startul meciului, dar se joacă mult la centrul terenului.

1 - Ghiță trimite cu capul peste poartă după o lovitură liberă din partea dreaptă.

România:

ROMÂNIA: 12.Aioani – 6. Ghiță, 8. M. Marin (c), 4. Pașcanu – 7. I. Gheorghe, 10. Ciobanu, 18. Dulca, 2. Boboc – 21. Sefer, 9. Ganea, 20. Dobre.

Rezerve: 1. Popa, 5. Băluță, 11. V. Gheorghe, 13. Florescu, 15. Chindriș, 17. R. Grigore, 19. Sîntean

COREEA DE SUD: Song Bum-Woo - Seol Young-Woo, Jeong Tae-Wook, Park Ji-Su, Kang Yoon-Sung - Lee Dong-Gyeong, Won Du-Jae, Jung Seung-Won, Lee Dong-Jun - Um Won-Sang - Hwang Ui-jo

Rezerve: Ajn Joon-So, Kim Jae-Woo, Kwon Chang-Hoon, Lee Kang-In, Lee Sang-Min, Lee You-Hyeon, Song Min-Kyu

Meciul este televizat de TVR 1.

În primul meci, România a învins Honduras cu 1-0, iar Coreea de Sud a pierdut cu Noua Zeelandă.

Astăzi, Honduras a învins Noua Zeelandă cu 3-2.

În ultimul meci din grupă, România va întâlni Noua Zeelandă, miercuri de la 11:30.