Jocurile Olimpice 2024: Toate rezultatele obținute de români în ziua a opta. Aur la canotaj, înfrângere cu Italia la polo

S-a încheiat a opta zi de concurs pentru sportivii români la Jocurile Olimpice 2024, o zi marcată de aurul câștigat de echipajul feminin de 8+1 al României la canotaj. De asemenea, echipajul masculin s-a clasat pe locul 5 în aceeași probă, 8+1.

Mădălina Amăistroaie a fost eliminată în optimile de finală ale turneului olimpic de tir cu arcul. Andreea Taloș a obținut locul 10 în finala de la triplu salt, iar România a pierdut și meciul cu Italia de la JO 2024 Paris. Tricolorii n-au nicio victorie în patru meciuri.

UPDATE 23:14 - România pierde din nou la polo pe apă, scor 7-18, în fața Italiei. Tricolorii n-au nicio victorie în patru meciuri jucate la Jocurile Olimpice 2024. Urmează un meci cu Muntenegru, pe 5 august.

22:30 - Locul 10 pentru Andreea Taloș! Cu o singură săritură, de 14.03 metri, sportiva noastră s-a clasat, în final, pe locul 10 și nu a obținut calificarea în finala de opt.

UPDATE 21:57 - A treia oară e cu noroc! Andreea Taloș a sărit 14,03 metri, la a treia săritură, după ce le-a ratat pe primele. În acest moment ocupă locul 9 în clasament.

UPDATE 21:42 - Andreea Taloș ratează și a doua săritură. A că lcat din nou pragul limită înaintea săriturii.

UPDATE 21:27 - A început finala feminină de triplu salt. Andreea Taloș a ratat prima săritură, după ce a călcat pe linia pragului înainte să sară.

UPDATE 17:35 - Ebru Bolat a terminat cele trei curse pe care le avea programate azi. La finalul celor trei curse, având în vedere rezultatele, sportiva se află pe locul 19 în clasamentul general, cu 84 de puncte. Ea a reuşit o evoluţie excelentă în cursa a patra, în care a ocupat locul 5, după care s-a clasat pe 14, respectiv 21.

Ebru Bolat va concura și duminică, începând cu ora 15:35.

Competiţia are programate 10 runde şi o cursă finală de medalie.

UPDATE 16:48 - În curând se vor termina cursele de azi ale lui Ebru Bolat la dinghy.

UPDATE 13:00 - Vlad Stancu nu a luat startul în seriile din proba de 1500 de metri. El are Covid-19 și nu a putut concura.

UPDATE 12:35 - Mădălina Amăistroaie a fost eliminată în optimile de finală ale probei de tir cu arcul la Jocurile Olimpice 2024. Ea a pierdut, scor 2-6, în fața sud-coreencei Nam Su-hyeon. În urma acestui rezultat, Mădălina Amăistroaie (21 ani) s-a clasat pe locul 9 la JO 2024, o performanţă mai bună decât la ediţia din 2021, de la Tokyo, unde s-a clasat pe 33.

Locul 9 este şi cel mai bun rezultat al României la acest sport la Jocurile Olimpice.

În primele două tururi eliminatorii, Amăistroaie le-a învins pe Mikaella Moshe (Israel), cu 7-1, şi pe Chiara Rebagliati (Italia), cu 7-3.

UPDATE 12:18 - Echipajul masculin de 8+1 al României a terminat cursa pentru medalii pe locul cinci, cu timpul de 5:30.15. Marea Britanie, cu 5:22.88, a terminat pe primul loc și a luat aurul, în timp ce Olanda a luat argintul (5:23.92), iar SUA bronzul (5:25.28).

Locul 5 în finala olimpică de astăzi pentru echipajul de 8+1 masculin (M8+), compus din Mihăiță Țigănescu, Laurențiu...

Publicată de Federatia Romana De Canotaj pe Sâmbătă, 3 august 2024

UPDATE 11:58 - AUR pentru echipajul feminin de 8+1 al României, la Jocurile Olimpice 2024. Cursă excepțională a fetelor, care au terminat pe primul loc, cu timpul de 5:54.39, în timp ce Canada, cu 5:58.84, și Marea Britanie, cu 5:59.51, au completat podiumul.

11:50 - A început cursa de 8+1 feminin, la canotaj.

UPDATE 11:17 - Mihai Chiruță a terminat cursa din finala B pe primul loc, cu timpul de 6:44.83. Podiumul a fost completat de danezul Sverri Sandberg Nielsen, 6:44.83, și japonezul Ryuta Arakawa, 6:47.02. După o cursă foarte frumoasă cu un finish senzațional, Mihai se clasează pe locul 7 în clasamentul general.

Mihai Chiruță a încheiat pe locul 1 Finala B în proba de schif simplu masculin (M1x) la JO Paris 2024! După o cursă...

10:30 - Puțin peste jumătate de oră până când Mihai Chiruță va lua startul în finala de la simplu vâsle, la canotaj.

Sportivii români vor concura, sâmbătă, la canotaj, atletism, înot sau polo pe apă, cu șanse la medalii.

Se remarcă finalele din proba regină a canotajului, opt plus unu, feminin şi masculin.

Iată programul complet al sportivilor români, sâmbătă, 3 august, la Jocurile Olimpice de la Paris:

Atletism
21:20 triplusalt feminin - finala: Andreea Taloş

Canotaj
11:06 simplu vâsle masculin - Finala B: Mihai Chiruţă
11:50 opt plus unu feminin - Finala A: Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu
12:10 opt plus unu masculin - Finala A: Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu

Înot
12:30 1.500 m liber masculin - serii: Vlad Stancu

Polo pe apă
22:05 Italia - România (Grupa A, masculin)

Tir cu arcul
12:01 individual feminin - optimi: Mădălina Amăistroaie
13:39 individual feminin - sferturi: Mădălina Amăistroaie (dacă se califică)
15:33 individual feminin - meciul pentru bronz: Mădălina Amăistroaie (dacă se califică)
15:46 individual feminin - meciul pentru aur: Mădălina Amăistroaie (dacă se califică)