Europa League: CFR Cluj, învinsă din nou de AS Roma

CFR Cluj a fost învinsă de AS Roma, scor 0-2, într-un meci din grupa A a Europa League.

Prima repriză a meciului din Gruia a fost destul de ștearsă, cu puține faze serioase de poartă.

CFR a avut o situație de a marca, dar Debeljuh a reluat slab cu o lovitură de cap.

În partea secundă, Roma a fost și mai periculoasă, iar deschiderea scorului a venit în minutul 49, după ce Debeljuh și-a băgat mingea în propria poartă în urma unei centrări.

2-0 s-a făcut în minutul 67, când Veretout a marcat dintr-un penalti comis de Bălgrădean, contestat de Dan Petrescu.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj este pe locul 3, cu 4 puncte. Roma este lideră, cu 10 puncte, urmată de Young Boys Berna, cu 7 puncte. TSKA Sofia e pe 4, cu 1 punct.

CFR va disputa următorul meci joia viitoare, de la ora 22:00, cu ȚSKA Sofia.

CFR CLUJ - AS ROMA 0-2 (Debeljuh ag. '49, Veretout '67)

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

88 - Cristante se resimte și primește îngrijiri medicale.

83 - Pereira trage pe jos din marginea careului, mingea e reținută fără probleme.

80 - Bruno Peres trage mult peste poartă dintr-o poziție bună.

76 - CFR Cluj nu reușește să revină în meci, ritmul e scăzut.

71 - Camora vede cartonașul galben.

71 - Schimbări CFR Cluj: Carnat și Vojtus intră în locul lui Debeljuh și Păun.

67 - GOL ROMA! Veretout marchează din penalti!

66 - Burcă vede cartonașul galben.

65 - Penalti pentru Roma după o intrare a lui Bălgrădean asupra lui Mkhtaryan! Decizie controversată.

64 - Schimbări Roma: Dzeko și Mkhtaryan intră în locul lui Mayoral și Spinazzola.

62 - Ocazie mare pentru AS Roma! Mayoral reia bine din 6 metri, dar Bălgrădean respinge excelent!

56 - Manea intervine bine în fața lui Perez și blochează o acțiune periculoasă.

53 - Diawara vede cartonașul galben.

51 - Schimbare CFR: Chipciu intră în locul lui Itu.

49 - GOL ROMA!!! Veretout trimite un șut centrare din unghi, iar mingea e deviată în propria poartă de Debeljuh!

47 - Perez centrează periculos, dar Bălgrădean prinde în doi timpi.

46 - Se reia jocul!

45 - Schimbare Roma: Veretout intră în locul lui Pellegrini.

45 - Pauză!

43 - Momente mai bune pentru AS Roma, care are minute bune de posesie.

37 - Păun vede și el cartonașul galben.

35 - Itu vede cartonașul galben.

32 - Borja Mayoral trage puternic din unghi, mingea e respinsă de Bălgrădean!

31 - Burcă intervine bine în careu și respinge într-o situație periculoasă.

26 - Debeljuh trimite slab cu capul din 6 metri, după o centrare din partea stângă.

26 - Rondon centrează din partea dreaptă, dar mingea e prea lungă.

22 - CFR Cluj are șansa unui contraatac, dar pasa lui Păun e imprecisă.

19 - Spinazzola intervine bine și blochează o minge din careul italienilor.

16 - Roma are posesia în startul meciului, CFR s-a așezat pe două linii.

10 - Începutul de meci e echilibrat, se joacă mult la centrul terenului.

5 - Pereira trage pe jos, dar execuția sa e ratată și mingea se duce mult pe lângă.

3 - Dan Petrescu e nervos încă din start după un atac ratat al lui CFR.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Manea, Burcă, Camora - Djokovic, Itu - Rondon, Păun, Pereira - Debeljuh

Rezerve: Sandomierski, Checiches, Ciobotariu, Latovlevici, Haiduc, Chipciu, Vojtus, Joca, Carnat

AS Roma: Pau Lopez - Spinazzola, Cristante, Juan Jesus - Bruno Peres, Villar, Diawara, Calafiori - Pellegrini, Perez - Mayoral

Rezerve: Berti, Mirante, Karsdorp, Dzeko, Pedro, Veretout, Ciervo, Milanese, Tripi, Mkhitaryan

În clasament, AS Roma e pe primul loc, cu 7 puncte, iar CFR Cluj este pe 3, cu 4 puncte.

Young Boys a învins ȚSKA Sofia cu 1-0 în această etapă.