România remizează cu Olanda la primul meci de la EURO U21

Echipa națională de tineret a României a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Olanda, în primul meci din grupa A a EURO U21.

Băieții lui Adrian Mutu au făcut un meci disciplinat tactic, într-un meci disputat la Budapesta.

Scorul a fost deschis în minutul 16 de olandezi, prin Schuurs, cu o lovitură de cap, după ce a fost scăpat din marcaj de Ciobotariu.

Egalarea a venit însă rapid, după ce Ciobanu a șutat impecabil din lovitură liberă și a trimis mingea direct în vinclu în minutul 20.

A urmat apoi momente de fotbal echilibrat și lipsit de spectacol. Olanda a avut un plus la posesie în partea secundă, dar România a fost aproape de gol.

În minutul 66, Pașcanu a reluat excelent cu capul, dar portarul advers a respins. De asemenea, Ciobanu a avut o șansă bună în prelungiri.

În celălalt meci din grupă, Germania a învins Ungaria, țara gazdă, cu 3-0.

Clasamentul grupei A este urmatorul: 1. Germania 3p, 2. Romania 1p, 3. Olanda 1p, 4. Ungaria 0p.

Echipa noastră va evolua apoi cu Ungaria, pe 27 martie, de la ora 19:00. În ultimul meci din grupă vom întâlni Germania, pe 30 martie de la ora 19:00.

ROMÂNIA - OLANDA 1-1

90+3 - Final de meci!

90+2 - Ciobanu trage bine din 16 metri, dar mingea e respinsă de sub bară!

90 - Itu trage din marginea careului slab, în brațele portarului.

90 - 3 minute suplimentare.

88 - Haruț trage plasat din marginea careului în brațele portarului.

88 - Schimbare România: Itu intră în locul lui Moruțan.

86 - Momente bune pentru echipa noastră, care e în atac de câteva minute.

82 - Ciobanu bate iar bine o lovitură liberă, dar portarul advers respinge.

81 - Schimbare România: Petre intră în locul lui Ganea.

80 - Schimbare Olanda: Brobbey intră în locul lui Lang.

Info: Germania face 3-0 cu Ungaria.

72 - Schimbare România: Oaidă intră în locul lui Mățan.

68 - Ganea si Zeefuik văd cartonașul galben.

Info: Germania face 2-0 cu Ungaria.

66 - Ce ocazie!!! Pașcanu reia cu capul din 6 metri, dar portarul olandezilor scoate excelent!

64 - Vlad respinge bine la un șut puternic trimis din afara careului.

63 - Schimbare Olanda: Gakpo intră în locul lui Boadu.

Info: Germania deschide scorul în meciul cu Ungaria din meciul cu România.

61 - Echipa noastră nu a mai reușit să treacă de centrul terenului de minute bune.

56 - Olanda are mai mult timp posesia în partea secundă, dar nu sunt faze de poartă.

51 - Start echilibrat în partea secundă, se joacă mult la centrul terenului.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauză!

45 - Cartonaș galben pentru Marin.

41 - România ratează o șansă bună de contraatac după ce Ganea alege să tragă de la 40 de metri în loc să paseze.

39 - Olandezii au pus stăpânire pe joc de câteva minute.

35 - Olaru se resimte după o contră cu un adversar.

32 - Olaru trage de la 30 de metri, dar mingea se duce alături.

31 - De Wit trimite cu capul mult pe lângă poartă.

29 - Momente bune pentru olandezi, care au posesia la centrul terenului.

24 - Se joacă mult la centrul terenului după marcarea golului, dar avem posesia.

20 - GOL ROMÂNIA!!!! Ciobanu înscrie fenomenal din lovitură liberă de la 20 de metri, direct în vinclu!!!

16 - GOL OLANDA! Schuurs înscrie cu o lovitură de cap după un corner! Cioborariu l-a scăpat din marcaj.

14 - George Ganea e ieșit din joc, greșește mult.

10 - Moruțan pătrunde iar superb, dar șutul său e blocat!

8 - Ocazie bună pentru Olanda după un corner! De Wit reia cu capul puțin pe lângă.

4 - Moruțan ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul din 20 de metri se duce pe lângă poartă!

3 - Început echilibrat de meci, se joacă mult la centrul terenului.

ROMÂNIA: 1. A. Vlad - 16. Haruț, 13. Ciobotariu, 4. Pașcanu, 2. Boboc - 22. Olaru, 8. M. Marin, 11. A. Ciobanu - 10. Moruțan, 9. G. Ganea, 20. Mățan

REZERVE: Aioani, Eșanu, Chindriș, Drăgușin, Vlădoiu, Opruț, Oaidă, Dulca, Itu, Cîmpanu, Oct. Popescu, Ad. Petre

OLANDA: Scherpen - Zeefuik, Schuurs, Teze, Bakker - Reis, De Wit, Koopmeiners - Lang, Boadu, P. Kluivert

REZERVE: Bijlow, Paes, Botman, Kadioglu, Doekhi, Gakpo, Malacia, Ekkelenkamp, Geertruida, Brobbey, Harrou, Dilrosun