EURO 2024: Dominată copios, România pierde cu Olanda și încheie drumul la turneul final

România a fost învinsă, marți, scor 3-0, de naționala Olandei în optimile de finală ale EURO 2024.

Deși a început bine, mai prezentă în joc, meciul cu Olanda, România s-a trezit condusă în minutul 20, după o reușită a lui Cody Gakpo, care l-a învins pe Niță cu un șut la colțul scurt, din careu.

La patru minute după golul olandezilor, Dennis Man a avut în gheată golul de 1-1, însă șutul său din centrul careului, după o centrare bună a lui Stanciu, a trecut pe lângă poarta lui Verbruggen.

Olanda a preluat conducerea jocului, apoi, și au urmat mai multe șanse de gol pentru batavi. Drăgușin a respins din gheata lui Depay, care se pregătea să facă 2-0, iar Xavi simons s-a pierdut cu firea în minutul 44, când a trimis pe lângă poartă.

Denis Drăguș a amenințat și el poarta olandezilor în prelungiri, însă șutul său moale nu i-a pus probleme lui Verbruggen. Tricolorii au rezistat, iar pauza a venit cu avantaj pentru batavi.

În repriza a doua au curs pe bandă rulantă ocazii olandezilor, care au avut și un gol anulat pentru ofsaid în minutul 65. Malen a făcut 2-0 pentru batavi, în minutul 83, într-o repriză în care România a contat prea puțin în atac. Malen a reușit dubla în prelungiri, cu un șut pe lângă Niță, după ce a scăpat spre poarta tricolorilor.

Astfel, România este eliminată de Olanda în optimile de finală, în timp ce “Portocala mecanică” merge în sferturile EURO 2024, unde va juca împotriva câștigătoarei dintre Austria și Turcia.

ROMÂNIA - OLANDA 0-3 (Gakpo 20, Malen 83, 90+3)

Min. 90+4 - Final. Aventura României la EURO 2024 se termină cu o înfrângere în fața Olandei, 0-2, în optimile de finală.

Min. 90+3 - GOL OLANDA! Malen scapă spre poarta lui Niță și-l învinge cu un șut sigur pe portarul român. 0-3.

Min. 83 - GOL OLANDA! Malen face 2-0, după mai multe ocazii de gol ratate de batavi. Gakpo a protejat excelent în careu, în fața lui Drăgușin, și a centrat în ultima clipă pentru Malen, care a împins mingea în poartă.

Min. 73 - Ocazie Olanda! Veerman trimite pe lângă poartă, dintr-o poziție laterală din careu.

Min 68 - Ocazie Olanda! Depay trimite puține pe lângă poartă, din lovitură liberă, pe sub zid.

Min. 65 - GOL ANULAT OLANDA! Gakpo face dubla, din apropiere, cu o reluare din drop din fața lui Niță, însă reușita sa este anulată pentru ofsaid. Reluările au arătat că poziția lui Gakpo era în afara jocului. Intervenția VAR a salvat România!

Min. 62 - Ocazie Olanda! Gakpo pătrunde excelent spre poarta noastră, șutează de la aproximativ 20 de metri, iar Niță are o intervenție excelentă.

Min. 60 - Ocazie România! Șutul lui Drăguș, de la marginea careului olandezilor, este respins de Ake în corner.

Min. 58 - Ocazie Olanda! Van Dijk trimite cu capul în bară, din careu, după ce s-a înălțat excelent și a reluat spre poarta lui Niță.

Min. 54 - Ocazie Olanda! Rezistăm cu greu, Racovițan respinge in-extremis de pe linia porții. Respingerea se putea transforma într-un autogol, însă Niță a fost pe fază și reținut o minge care se îndrepta spre plasă.

Min. 50 - Ocazie Olanda! Reijnders trage de la 16 metri, însă Racovițan se aruncă la sacrificiu și respinge.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+4 - Pauză. Tricolorii au împins jocul spre poarta adversă în prelungiri, dar n-au reușit să aibă vreo ocazie notabilă de gol.

Min. 44 - Ocazie Olanda! Xavi Simons trimite pe lângă poartă, din centrul careului, după o fază în care Bogdan Racovițan a pierdut un duel important în careu.

Min. 40 - Bogdan Racovițan i-a luat locul în teren lui Vasile Mogoș, accidentat după un contact dur cu Dumfries.

Min. 31 - Ocazie România! Drăgușin e imperial! Respinge excelent în corner din fața lui Depay, care se pregătea să reia în poarta lui Niță.

Min. 27 - Ocazie mare Olanda! De Vrij trimite puțin pe lângă poartă, cu capul, după o centrare din corner.

Min. 24 - Ocazie România! Man ajunge excelent în poziție de finalizare, în careu, la o centrare a lui Stanciu, însă trage pe lângă.

Min. 20 - GOL OLANDA! Cody Gakpo deschide scorul cu un șut violent din unghi, din colțul careului, pe colțul scurt.

Min. 14 - Ocazie România! Dennis Man intră în interior din dreapta și șutează cu stângul, cu efect, peste poarta lui Verbruggen.

Min. 11 - Ocazie Olanda! Depay e găsit excelent în careu, încearcă să-l lobeze pe Niță, dar portarul nostru reușește să respingă. De la margine s-a arătat ofsaid la poziția inițială a lui Depay, în momentul pasei lui Xavi Simons.

Min. 6 - Ocazie Olanda! Xavi Simons șutează de la 17 metri, Niță n-are emoții să rețină.

Min. 3 - Presing bun al României în startul meciului, Drăguș a încercat să forțeze o eroare a portarului olandez.

Min. 1 - A început meciul.

18:40 - 20 de minute până la meci.

18:22 - Cele două echipe se încălzesc înaintea fluierului de start.

4
5

17:55 - Nicolae Stanciu, căpitanul naționalei României, a vorbit înaintea meciului cu Olanda.

"Suntem conștienți că va fi un meci greu, dar suntem încrezători. Sper că la finalul meciului să-i facem fericiți pe fani, care ne-au fost alături de la început. Vrem să câștigăm, nu contează cum. Avem un adversar puternic.

(n.r.- Dacă va bate o lovitură de departajare, în caz de nevoie) Nu știu, vedem. Sper să nu ajungem chiar atât de departe, dar nu știi niciodată. E devreme să vorbim despre asta", a declarat Nicolae Stanciu, înaintea meciului.

17:50 - Echipele de start.

România: Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș - M. Marin - Man, Stanciu, R. Marin, I. Hagi - Drăguș|
Rezerve: Moldovan, Târnovanu - Rus, Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, Olaru, Sorescu, Racovițan, Bîrligea, Șut
Olanda: Verbruggen - Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake - Schouten, Reijnders, X. Simons - Bergwijn, Depay, Gakpo
Rezerve: Bijlow, Flekken - Geertruida, De Ligt, Wijnaldum, Weghorst, Frimpong, Van de Ven, Veerman, Blind, Malen, Brobbey, Maatsen, Zirkzee, Gravenberch

17:35 - Fotbaliștii naționalei României au ieșit la inspecția gazonului.

3

17:28 - Tricolorii au ajuns la stadion.

1
2

17:07 - Probleme pentru Edi Iordănescu! Bancu, suspendat, nu va fi singura absență pe care o va avea România la meciul cu Olanda. Digi Sport susține că Florinel Coman, titular în meciurile cu Ucraina și Slovacia, s-a accidentat și va fi indisponibil la partida contra "Portocalei mecanice".

17:04 - Două ore până la meciul România - Olanda, care îi poate duce pe tricolori în sferturile de finală la EURO 2024.

România a avut un parcurs de senzație în grupe E de la EURO 2024, pe care a câștigat-o cu patru puncte, și s-a calificat în optimile de finală, unde va întâlni naționala Olandei.

Batavii au terminat grupa din care au făcut parte pe locul 3, după Franța și Austria.

Jocul va vea loc la Munchen, pe stadionul Allianz Arena, unde tricolorii au obținut o victorie entuziasmantă în primul meci, 3-0 cu Ucraina.

Germanul Felix Zwayer va fi arbitrul partidei care poate duce România în sferturile de finală la EURO 2024.

România și Olanda s-au întâlnit ultima dată în 2017, într-un meci amical pe care l-am pierdut cu 3-0. Am mai întâlnit Olanda și în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2014 și am pierdut cu 4-1 și 4-0.

• Meci 45 Spania – Germania (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Franța – Portugalia (Hamburg, 22:00)

• Meci 48 Anglia – Elveția (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Olanda – Turcia (Berlin, 22:00)

• Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

• Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

• Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)