EURO 2024: Portugalia se califică dramatic în sferturile de finală

Portugalia a trăit periculos pentru calificarea în sferturile de finală de la EURO 2024 după ce a trecut de Slovenia la loviturile de departajare. Scorul în timpul regulamentar a fost 0-0, iar Ronaldo a ratat un penalty si apoi a plâns pe teren. S-a revanșat la loviturile de departajare, unde Portugalia s-a impus cu 3-0.

Portugalia a continuat evoluția slabă din partida cu Georgia și a dezamăgit și în confruntarea cu Slovenia.

Chiar dacă a dominat, nu și-a creat ocazii uriașe la poarta lui Jan Oblak.

De fapt, meciul a părut ca o cursă a lui Cristiano Ronaldo să înscrie, iar lusitanul a încercat să șuteze din orice poziție.

A avut trei lovituri libere trimise în afara țintei, una pe poartă, iar pe finalul partidei a scăpat într-o poziție bună, dar Oblak l-a blocat.

În condițiile în care tot jocul ofensiv al Portugaliei a fost făcut pentru Ronaldo, meciul a intrat apoi în prelungiri.

Cristiano Ronaldo a avut o nouă șansă să marcheze în finalul primei reprize de prelungiri, dar a ratat o lovitură de la 11 metri, după ce Oblak i-a apărat execuția. Minute în șir, Ronaldo a plâns în hohote pe teren după ratarea penaltiului.

Portugalia nu a mai jucat nimic după ratarea lui Ronaldo, iar Slovenia putea profita, însă Sesko a ratat singur cu portarul în minutul 115.

Ronaldo și-a revenit din punct de vedere moral abia la loviturile de departajare, când a marcat și și-a ajutat echipa să ajungă în sferturi. Un rol mare îl are și portarul Costa, care a apărat 3 penaltiuri.

Portugalia va întâlni Franța în sferturile de finală, pe 5 iulie de la ora 22:00.

Portugalia - Slovenia 0-0

Scorul la lovituri de departajare: 3-0

3-0 - Bernardo Silva înscrie și Portugalia e în sferturi!

2-0 - Costa apără din nou!!!

2-0 - Bruno Fernandes face 2-0!

1-0 - Balkovec ratează pentru sloveni! Costa apără din nou!

1-0 - Cristiano Ronaldo marchează!

0-0 - Ilicic ratează pentru sloveni!

120 - Final de meci! Avem lovituri de departajare!

115 - Ce ocazie!!! Sesko scapă singur cu portarul, dar ratează incredibil cu un șut slab!

112 - Ilicic bate slab o lovitură liberă din marginea careului direct în zid.

108 - Palhinha reia cu capul pe spate, mingea este scoasă în corner.

105 - Cristiano Ronaldo plânge în hohote pe teren după ce a ratat penalty-ul.

105 - Se reia jocul!

105 - Finalul primei reprize de prelungiri!

105 - Cristiano Ronaldo ratează penaltiul! Oblak ghicește colțul si apără!!!

103 - Portugalia are penalty după o intrare asupra lui Jota!

99 - Portughezii au posesia în continuare, dar nu se pot apropia de careul advers.

90 - Începe prima repriză de prelungiri.

90+4 - Finalul timpului regulamentar. Urmează prelungiri!

90 - 4 minute suplimentare.

89 - Ronaldo primește în careu, trage bine, dar Oblak reține!

87 - Schimbare Slovenia: Verbic intră în locul lui Stojanovic.

82 - Portugalia domină autoritar, dar nu este periculoasă.

76 - Schimbare Portugalia: Conceicao intră în locul lui Leao.

74 - Schimbări Slovacia: Stankovic și Celar intră în locul lui Sporar și Mlakar.

72 - Ronaldo trage din nou din lovitură liberă de la 30 de metri. Mingea se duce și acum peste poartă.

66 - Schimbare Portugalia: Vitinha e înlocuit de Jota.

62 - Sesko scapă ușor de Pepe, dar șutul său e slab, pe lângă poartă.

55 - Cristiano Ronaldo trage tare din lovitură liberă de la 22 de metri, portarul boxează.

48 - Bernardo Silva trimite mult peste dintr-o poziție bună.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

45 - Palhinha trage puternic din marginea careului, mingea șterge bara!

34 - Cristiano Ronaldo șutează puternic din lovitură liberă de la 20 de metri peste poartă.

25 - Bruno Fernandes trage din afara careului, mingea ajunge direct în brațele portarului.

13 - Centrare periculoasă în careul slovenilor, dar Ronaldo și Fernandes nu ajung la minge.

11 - Start puternic pentru lusitani, care stau doar în jumătatea slovenilor.

5 - Corner pentru portughezi, mingea ajunge la Dias, dar acesta trage alături.

Portugalia (4-3-3): Costa - Cancelo, Pepe, Dias, Mendes - Vitinha, Palhinha, Fernandes - B. Silva, Ronaldo, Leao
Selecționer: Roberto Martinez (50 de ani)

Slovenia (4-4-2): Oblak - Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec - Stojanovic, Elsnik, Gnezda Cerin, Mlakar - Sporar, Sesko
Selecționer: Matjaz Kek (62 de ani)

Învingătoarea va întâlni Franța în sferturile de finală.

Meciul este televizat de Pro TV.

În sferturile de finală vor mai avea loc meciurile Spania - Germania (5 iulie, de la ora 19:00) și Anglia - Elveția (6 iulie, de la ora 19:00).

Ultimul sfert de finală va fi stabilit marți, când sunt programate meciurile România - Olanda și Austria - Turcia.

• Meci 45 Spania – Germania (Stuttgart, 19:00)
  • Meci 46 Franța – Portugalia (Hamburg, 22:00)

• Meci 48 Anglia – Elveția (Düsseldorf, 19:00)
  • Meci 47 Olanda – Turcia (Berlin, 22:00)

• Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)

• Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)

• Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)