Italia se califică în finala EURO 2020 după ce elimină Spania la lovituri de departajare

Italia s-a calificat în finala EURO 2020 după ce a învins Spania la loviturile de departajare, scor 4-2. Scorul în timpul regulamentar a fost 1-1.

Ibericii au avut o posesie covârșitoare în startul meciului, în timp ce Italia a părut mulțumită să facă un joc defensiv și să încerce să dea lovitura pe contraatac.

Prima mare ocazie de gol a venit în minutul 25, când Dani Olmo a șutat bine pe jos, dar Donnarumma a scos excelent.

Italia a avut însă și ea o mare șansă în prima repriză, când șutul lui Emerson a lovit bara, cu câteva secunde înainte de pauză.

Desfășurarea meciului a fost similară și în startul părții secunde, doar că planul italienilor a dat roade în minutul 60. Pe un contraatac inițiat de portarul Donnarumma, Italia a ajuns în doar câteva secunde la poarta adversă, iar Chiesa a finalizat cu un șut perfect pentru un 1-0.

Spania a mutat imediat ofensiv în încercarea de a obține egalarea, iar Italia a avut noi șanse pe contraatac. Italienii nu au profitat, iar Spania a egalat în cele din urmă în minutul 81, prin Morata, din pasa ideală a lui Olmo.

Meciul a intrat astfel în prelungiri, iar apoi s-a decis la loviturile de departajare. Locatelli și Olmo au ratat primii, apoi s-a mers cap la cap cu goluri, însă Morata a fost ghicit de Donnarumma, iar Jorginho a dus Italia în finală.

Cealaltă semifinală va avea loc miercuri, de la ora 22:00, între Anglia și Danemarca.

Finala este programată pe 11 iulie, de la ora 22:00.

Italia ajunge în a patra finală de Campionat European din istorie, fiind învingătoare la ediția din 1968, pe care a găzduit-o. În 2012, Italia a fost învinsă în finală tocmai de Spania.

ITALIA - SPANIA 1-1 (Chiesa '60 / Morata '81)

Scorul la lovituri de departajare: 4-2

4-2: Jorginho duce Italia în finala EURO 2020!

3-2: Morata ratează penaltiul!

3-2: Bernardeschi marchează la vinclu!

2-2: Thiago Alcantara marchează fără probleme.

2-1: Bonucci aduce Italia în avantaj.

1-1: Gerard Moreno marchează pentru Spania!

1-0: Belotti marchează pentru Italia!

0-0: Dani Olmo trage peste poartă!

0-0: Simon apără șutul lui Locatelli!

120 - Final! Vom avea lovituri de departajare!

118 - Bonucci vede cartonașul galben.

116 - Nu se mai joacă mare lucru. Echipele par cu gândul la loviturile de departajare.

109 - Schimbare Spania: Pau Torres intră în locul lui Eric Garcia.

107 - Schimbare Italia: Bernardeschi intră în locul lui Chiesa.

106 - Se reia jocul!

106 - Schimbare Spania: Alcantara intră în locul lui Busquets.

105 - Se termină prima repriză de prelungiri!

101 - Bonucci scoate din fața porții la un șut trimis de Llorente!

101 - Spania are o posesie covârșitoare, dar Italia se apără bine.

96 - Toloi vede cartonașul galben.

90 - Se reia jocul!

90+3 - Finalul timpului regulamentar. Intrăm în prelungiri!

90 - 3 minute suplimentare.

85 - Schimbare Spania: Marcos Llorente intră în locul lui Azpilicueta.

85 - Schimbări Italia: Belotti și Locatelli intră în locul lui Barella și Insigne.

84 - Gerard Moreno trage mult peste poartă din marginea careului.

81 - GOL SPANIA!!! Morata aduce egalarea cu un șut pe jos din centrul careului din pasa perfectă a lui Olmo!

80 - Berardi trage din marginea careului, dar Simon prinde.

80 - Spania are posesia, dar Italia se apără excelent!

74 - Schimbări Italia: Toloi și Pessina intră în locul lui Verratti și Emerson.

70 - Schimbare Spania: Rodri intră în locul lui Koke.

70 - Schimbare Spania: Gerard Moreno intră în locul lui Oyarzabal.

68 - Berardi trage din unghi, dar Simon apără cu piciorul!

67 - Dani Olmo trage din marginea careului, mingea se duce pe lângă poartă!

62 - Schimbare Spania: Morata intră în locul lui Ferran Torres.

62 - Schimbare Italia: Berardi intră în locul lui Immobile.

60 - GOL ITALIA!!! Chiesa preia după o respingere greșită și deschide scorul cu un șut plasat din 14 metri!!!

58 - Oyarzabal trage de la 20 de metri, Donnarumma prinde fără probleme.

52 - Spania pleacă pe contraatac, dar Busquets trage peste poartă din 17 metri!

51 - Busquets vede cartonașul galben.

49 - Immobile trage slab din 22 de metri, după un duel câștigat cu Laporte.

46 - Se reia meciul!

45 - Pauză!

45 - Emerson primește la opt metri de poartă, dar trage în bara laterală din unghi!

39 - Oyarzabal trage mult peste poartă dintr-o poziție excelentă!

37 - Italia trece în sfârșit în jumătatea adversă, dar Emerson pierde mingea.

31 - Spania e clar echipa mai prezentă în joc. Italia se mulțumește să se apere.

25 - Dani Olma trage periculos din centrul careului, dar Donnarumma are un reflex excelent si respinge!

19 - Corner pentru Spania, dar Italia se apără foarte bine.

15 - Ferran Torres trage pe lângă poartă de la 22 de metri.

10 - Atac prelungit al ibericilor, dar Oyarzabal nu se descurcă în careul advers.

4 - Barella trage în bară, dar de la margine se ridică fanionul pentru ofsaid.

Italia: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson Palmieri, Barella, Jorginho, Verratti, Chiesa, Immobile, Insigne.

Rezerve: Sirigu, Locatelli, Belotti, Berardi, Pessina, Acerbi, Cristante, Bernardeschi, Bastoni, Florenzi, Toloi, Meret.

Spania: Simon, Azpilicueta, Garcia, Laporte, Jordi Alba, Koke, Busquets, Pedri, Ferran Torres, Oyarzabal, Olmo.

Rezerve: de Gea, Diego Llorente, Pau Torres, Marcos Llorente, Morata, Gerard, Thiago, Sanchez, Gaya, Rodri, Fabian, Traore.