EURO 2020: Spania merge în sferturile de finală după un meci nebun cu 8 goluri

Spania s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2020 după ce a învins Croația, scor 5-3, după prelungiri. Scorul în timpul regulamentar a fost 3-3.

Ibericii au început bine meciul și au dominat în primele minute, însă au fost conduși după cel mai spectaculos autogol din ultimii ani.

În minutul 20, Pedri a pasat de la aproximativ 40 de metri spre propriul portar, dar Simona a greșit preluarea și mingea s-a dus în poartă.

Spania a resimțit șocul primirii acestui gol, dar egalarea a venit în cele din urmă în minutul 37, când Sarabia a punctat cu un șut puternic.

2-1 s-a făcut în minutul 57, când Azpilicueta a punctat cu o lovitură de cap.

Apoi, cu 13 minute înainte de final, Torres a dus scorul la 3-1 cu un șut pe jos.

Croația nu a cedat, a luptat până la fel și a marcat iar cu 5 minute înainte de final prin Orsic. Apoi, în minutul 90+3, același Orsic a centrat perfect, iar Pasalic a dus meciul în prelungiri.

Croații au fost din nou aproape de gol în prelungiri prin Kramaric, dar ibericii au lovit apoi pe contraatac. Mai întâi prin Morata, care și-a spălat toate păcatele cu o reușită spectaculoasă in minutul 100 și patru minute mai târziu prin Oyarzabal.

Spania ajunge astfel în sferturile de finală, unde se va duela cu învingătoarea dintre Franța și Elveția.

Meciul din sferturi va avea loc pe 2 iulie, la Sankt Petersburg.

CROAȚIA - SPANIA 3-5 (Pedri autogol '20, Orsic '85 / Sarabia '37, Azpilicueta '57, Torres '77, Morata '100, Oyarzabal '104)

120 - Final de meci!

120 - Olmo trage în bară!

116 - Morata scapă singur spre poartă, dar șutul său periculos se duce în plasa laterală.

112 - Meciul s-a liniștit, croații au căzut mental după primirea golurilor.

105 - Se reia jocul!

105 - Finalul primei reprize de prelungiri.

104 - GOL SPANIA!!! Oyarzabal face 5-3 după o nouă centrare din partea dreaptă trimisă de Olmo!

100 - GOL SPANIA!!! Morata înscrie cu un șut excelent după o centrare din partea dreaptă!

96 - Ce ocazie pentru croați! Kramaric trage din 8 metri, dar mingea sa e scoasă de Simon incredibil!

92 - Orsic trage puțin peste poartă din 14 metri!

90 - Se reia jocul!

90+5 - Finalul timpului regulamentar. Intrăm în prelungiri!

90+3 - GOL CROAȚIA!!! Pasalic face 3-3 cu o lovitură de cap din centrarea lui Orsic!!!

90 - 5 minute suplimentare.

85 - GOL CROAȚIA!!! Orsic punctează pentru croați după o fază încâlcită!

84 - Caleta-Car vede cartonașul galben.

77 - GOL SPANIA! Torres face 3-1 cu un șut plasat din opt metri!

71 - Schimbări Spania: Olmo intră în locul lui Sarabia, iar Garcia e înlocuit de Torres.

66 - Rebic trage din prima pe jos, dar mingea ajunge în brațele lui Simon.

57 - GOL SPANIA! Azpilicueta face 2-1 cu o lovitură de cap din 6 metri!

53 - Croații fac un pressing mai avansat în startul părții secunde.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Croația: Kramaric intră în locul lui Petkovic.

45+2 - Pauză!

45 - Morata trage puternic, dar mingea se duce peste poartă.

37 - GOL SPANIA!!! Sarabia marchează cu un șut puternic din interiorul careului după o fază prelungită de atac!

36 - Gaia trage de la distanță, dar mingea nu e periculoasă.

26 - Kovacic trage frumos din marginea careului, dar mingea se duce peste poartă.

24 - Croații cer penalti pentru un presupus henț, dar jocul continuă.

20 - GOL CROAȚIA!!! Pedri pasează acasă de la 40 de metri, dar portarul Simon greșește incredibil preluarea și mingea se duce în poartă!!! Ce autogol!!!

19 - Vida lovește mingea cu mâna în careu, dar jocul continuă.

16 - Ce ocazie! Koke primește liber în careu, dar trage modest direct în portar dintr-o poziție ideală!

13 - Sarabia trage din unghi, mingea se duce în plasa laterală.

6 - Spania domină total în startul meciului. O minge periculoasă ajunge la Koke, dar acesta nu reușește să tragă.

Info: Meciul începe la ora 19:00

Croația: Livakovic; Juranovic, Caleta-Car, Vida, Gvardiol; Brozovic, Modric, Kovacic; Vlasic, Petkovic, Rebic.

Spania: Unai Simón; Azpilicueta, Eric García, Laporte, Gayà; Koke, Busquets, Pedri; Ferran Torres, Morata, Sarabia.

Meciul are loc pe stadionul Parken din Copenhaga.

Câștigătoarea se va duela în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Franța și Elveția.