Superliga: FCSB se impune în fața lui CFR Cluj într-o atmosferă minunată pe stadionul Steaua

FCSB s-a impus în fața lui CFR Cluj în marele derbi al rundei și al campionatului, scor 1-0 în primul său joc pe Ghencea după o pauză de 8 ani, într-o atmosferă magnifică.

Singurul gol a venit din penalti, în minutul 66, gol semnat de italianul Andrea Compagno.

FCSB s-a întors acasă, după o așteptare atât de lungă, de peste 8 ani, iar cei peste 28.000 de oameni au creat un adevărat record de asistență pe stadionul Steaua, unde azi a părut că, în fine, fotbalul s-a întors acasă, iar normalitatea, așa cum era de așteptat, a câștigat.

Cu puține minute înainte de începerea partidei, a avut loc și un moment emoționant, în care Mihai Stoica a anunțat un moment de reculegere pentru toți fanii roș-albaștrii care nu au apucat să o vadă pe FCSB în Ghencea..

Prima parte a fost un succes din punct de vedere fotbalistic, cu singura excepție golurile, care au lipsit. Dar ritmul de joc a fost unul alert, ocaziile de gol au apărut la ambele porți, Muhar a lovit chiar bara în minutul 19, după o gafă a lui Tîrnovanu.

Pantea și Șut au trimis șuturi periculoase de la distanță, Tavi Popescu a avut o reluare fantezistă de la mijlocul terenului, iar Florinel Coman l-a încercat pe Sava în chiar minutul 4, cu un șut puternic la colțul scurt, respins in extremis în corner.

În partea secundă, o dată cu intrarea italianului Compagno, lucrurile s-au schimbat în bine din punct de vedere ofensiv pentru gazde. Iar insistențele nouarului s-au văzut în minutul 66, când a obținut foarte inspirat un penalti, pe care tot el l-a și transformat, după un contact cu Cvek.

FCSB a continuat să domine, dar totuși a apăsat și pe pedala frânei, permițând CFR-ului să se apropie amenințător de poarta lui Tîrnovanu.

S-a terminat 1-0, a șasea victorie consecutivă pentru FCSB din tot atâtea partide jucate în acest debut de sezon, un start cu adevărat lansat pentru Pintilii și ai săi.

CFR se află deja la a doua înfrângere la rând, iar Mandorlini are de ce să fie nemulțumit. FCSB bifează a doua victorie, și aceasta tot cu 1-0, în duelurile cu rivala din Ardeal.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, 1-0 pentru FCSB!

Min.92: Iese căpitanul Olaru de la FCSB, intră Edjouma.

INFO: 6 minute de prelungire!

Min.86: Iese în fine Tavi Popescu, intră Ovidiu Popescu la FCSB.

Min.85: Două schimbări la CFR, intră Filip și Jefte, ies Bîrligea și Manea.

Min.84: Tavi Popescu face un fault periculos..ia și galben, CFR are o lovitură liberă!

Min.82: Chiricheș face gafe după gafe, încă o pierdere a mingii lângă careu care o putea costa golul pe FCSB!!

Min.77: Schimbare la CFR, intră Otele în locul lui Cvek.

Min.74: Tavi Popescu se pierde din nou, are două șuturi periculoase în plin careu, dar nu reușește să facă mare lucru.

Min.66: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB!!!!! 1-0 pentru gazdele în roșu și albastru. Șut tare și sus, imparabil pentru Sava. Stadionul Steaua este în aer.

Min.64: Lovitură de la 11 metri pentru FCSB! Compagno obține un fault extrem de abil, după ce Cvek îi dă peste picioare italianului. Se așteaptă o decizie și de la VAR..

Min.62: Avounou primește galben pentru proteste, imediat de la intrarea pe teren.

Min.60: Două schimbări la CFR, intră Krasniqi în locul lui Morgan, iar Tachtsidis iese, în locul său intrând Avounou.

Min.56: Florinel Coman șutează de la distanță, balonul se duce milimetric alături.

Min.53: Ajeti ia și el galben, pentru un fault în atac la Tîrnovanu.

Min.50: Yeboah face o cursa impetuoasă, favorizată și de ezitarea lui Chiricheș, care nu a știut cum să gestioneze această fază..

Min.47: Primul galben văzut de ceferiști, pentru Ziv Morgan.

INFO: 28.519 spectatori la meci, un adevărat record.

Începe partea secundă!

INFO: Iese Cordea și intră Compagno, prima schimbare la FCSB!

Pauză pe stadionul Steaua, 0-0 !

Min.42: Cordea face un fault util și vede și el galben.

Min.37: Șut are iarăși o intenție de șut de la distanță, balonul e deviat, iar Sava prinde.

Min.30: Pantea are un șut de la distanță interesant, mingea nu se duce cu mult peste transversală.

Min.28: Perioadă de acalmie acum în Ghencea. Camora sparge un pic această tăcere și îl încearcă pe Tîrnovanu.

Min.24: Ce eroare gravă face Chiricheș!! Fix în centrul careului dă pasă la un adversar, din fericire pentru gazde, ceferiștii nu profită, Dawa îl acoperă și repară gafa fostului fundaș de la Tottenham.

Min.21: Ce încercare de șut de la distanță are chiar...Șut! Mingea se duce milimetric alături..

Min.19: OCAZIE IMENSĂ CFR CLUJ!!! Șut Yeboah de la distanță, scoate Tîrnovanu greșit în față, apoi Muhar reia în bară, ce șansă...

Min.17: Tavi Popescu încearcă o execuție fantezistă de la 40-45 de metri, văzându-l pe Sava ieșit din poartă. Execuție comică totuși..

Min.13: Aproape un prim sfert de oră terminat, FCSB are întâietatea în joc.

Min.7: Chiricheș primește un cartonaș galben pentru un fault discutabil lângă tușa din stânga.

Min.5: Șut-centrare extrem de înșelător al lui Coman de pe flancul stâng, boxează cu greu Sava.

Min.4: Ocazie mare FCSB! Șut de la 10-12 metri Coman, la colțul scurt, scoate Sava in extremis în corner.

Min.3: Olaru centrează periculos în careul mic, Morgan degajează în disperare.

Începe meciul!

INFO: A intrat pe teren Adi Ilie, în ovațiile publicului roș-albastru, un moment simbolic și emoționant.

21.29: Intră cele două formații pe gazon, ne pregătim de marele meci, sentimentul general este că fotbalul s-a întors, în sfârșit, acasă.

21.25: Avem din nou imagini de pe Ghencea, este arhiplin stadionul, va fi un record de asistență fără îndoială.

21.00: Peste 17.000 de spectatori și-au ocupat deja locurile în tribunele arenei din Ghencea. Atmosfera este una magnifică.

20.00: Ambele delegații ale celor două formații au ajuns și ele la stadion.

19.45: Galeria celor de la FCSB intră în stadion. Deja peste 5.000 de oameni au intrat pe stadion.

Echipe de start:

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic - Olaru, Ad. Șut, Djokovic - Cordea, Oct. Popescu, Fl. Coman.
Rezerve: A. Vlad - Panțîru, Haruț, Compagno, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Radaslavescu.
Antrenor: Elias Charalambous.

CFR Cluj: R. Sava - Cr. Manea, Kresic, Ajeti, Morgan, Camora - Muhar, Tachtsidis, Cvek - Yeboah, Bîrligea.
Rezerve: Hindrich, Mogoș, R. Filip, Gneba, Avounou, C. Deac, Krasniqi, Otele, Jefte.
Antrenor: Andrea Mandorlini.

Arbitru: Marcel Bîrsan.

E o partidă istorică am spune pentru FCSB, care se întoarce pe stadionul Steaua după o pauză foarte mare, din 2015, din luna martie, atunci când răpunea Viitorul lui Hagi cu 4-1. Până la urmă, CSA Steaua a fost de acord să închirieze arena roș-albaștrilor, iar fanii vor umple până la refuz stadionul din sectorul 6 al Capitalei.

Vor fi peste 27.000 de fani FCSB, iar la această oră mai sunt foarte puține bilete rămase nevândute. Cel mai probabil, acest meci va seta un record de audiență pe Ghencea. Vechiul record fusese stabilit în 23 aprilie: 21.522 de fani, la CSA Steaua - Dinamo 2-0.

REZUMAT | FCSB - CFR 1-0. Victorie uriașă, FCSB joacă duminică finala campionatului cu Farul

FCSB este favorită, e prima în Liga 1 cu 9 puncte din 9, având 5 victorii din tot atâtea meciuri disputate, aici intrând și cele din cupele europene. Acolo de unde CFR a fost eliminată joi, după un meci dramatic în Turcia, la Adana Demirspor, scor 1-2, golul secund fiind primit în minutul 91.

Lovitura de începere va fi efectuată simbolic de fostul mare stelist Adrian Ilie, jucător în Ghencea între 1993 și 1996, dublu finalist de Champions League

Partida va fi televizată pe DigiSport, OrangeSport și Prima Sport.