Liga Campionilor: Rezultatele înregistrate miercuri în optimi

SpotMedia.ro prezintă rezultatele înregistrate miercuri, 21 februarie, în optimile de finală din Liga Campionilor.

Napoli – Barcelona 1-1 (Osimhen 75 / Lewandowski 60)

După un început bun de meci, în primele 15 minute, Barcelona a cedat inițiativa, dar a reușit să marcheze prima și să deschidă scorul, prin Robert Lewandowski, care a șutat excelent din marginea careului și l-a învins pe Meret.

Totuși, Napoli a reușit să egaleze prin Osimhen, care l-a dat la o parte pe Inigo Martinez și l-a executat pe Ter Stegen cu un șut plasat. Meciul s-a terminat 1-1, după ce Barcelona a ratat o ocazie uriașă de a câștiga în prelungiri, când șutul lui Ilkay Gundogan a trecut puțin pe lângă poartă.

Porto - Arsenal 1-0 (Galeno 90+4)

Echilibrul prefect din meciul Porto - Arsenal s-a rupt în ultimele secunde ale prelungirilor, când brazilianul Galeno a marcat cu un șut superb, plasat, de la distanță și l-a învins pe David Raya. Pe Dragao, portughezii au ratat șansele mai mari și pornesc favoriți la calificare în returul de pe Emirates Stadium.

Meciurile retur se vor disputa peste 3 săptămâni, pe 12 martie, la Barcelona, respectiv Londra, de la ora 22:00.