Liga Campionilor: Manchester City a învins-o pe PSG

Manchester City s-a impus miercuri seara în deplasarea de la Paris Saint Germain și a luat o opțiune serioasă la calificarea în finala Ligii Campionilor.

"Cetățenii" au câștigat cu 2-1 în prima manșă a semifinalei din cea mai importantă competiție intercluburi din Europa.

2021 vine cu discounturi de până la 50% la principalele categorii de produse și servicii de care afacerea ta are nevoie. Obține oferta AICI!

Cu un trio ofensiv devastator, Di Maria-Mbappe-Neymar, PSG a controlat aproape în totalitatea prima repriză, pe care a încheiat-o în avantaj după golul lui Marquinhos.

Fundașul brazilian a marcat în minutul 15, cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat perfect de Di Maria.

City a ajuns cu greu în fața porții adverse, dar a profitat la maximum de greșelile parizienilor.

De Bruyne l-a păcălit pe Navas în minutul 64 cu o centrare care s-a transformat în gol.

La 7 minute după, Mahrez a înscris dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, la care mingea a trecut prin zid.

Gazdele au încheiat meciul în inferioritate numerică, Gueye fiind trimis direct la cabine în minutul 77 după o intervenție brutală asupra lui Gundogan.

Manșa retur va avea loc săptămâna viitoare, la Manchester.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului Paris Saint Germain - Manchester City din cadrul primei manșe a semifinalelor Ligii Campionilor.

PSG - Manchester City 1-2 (Marquinhos '15 / De Bruyne '64, Mahrez '71)

'90+4 - FINALUL MECIULUI

'83 - O nouă schimbare la francezi: iese Paredes, intră Herrera.

'80 - Schimbare la PSG: iese Di Maria, intră Danilo.

'77 - Cartonaș roșu la PSG! Gueye are o intervenție brutală asupra lui Gundogan și este trimis direct la cabine!

'71 - GOOOl MANCHESTER CITY !!! Mahrez înscrie dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri !!!

'64 - GOOOL MANCHESTER CITY !!! De Bruyne îl păcălește pe Navas cu o centrare înșelătoare !!!

'61 - Schimbare la City: iese Cancelo, intra Zinchenko.

'60 - De Bruyne reia spectaculos pe spate, dar mingea nu prinde cadrul porții.

'58 - Ederson iese și respinge din fața lui Mbappe.

'56 - Verratti trece de puțin pe lângă minge la o centrare în fața porții a lui Mbappe.

A început repriza secundă.

'45+2 - Finalul primei reprize.

'42 - Foden trage pe portar dintr-o poziție excelentă.

'41 - Neymar cade în careu, cere penalti, dar arbitrul lasă jocul să continue.

'34 - Neymar ratează preluarea într-o poziție foarte bună.

'32 - Paredes respinge la o minge trimisă cu capul de Walker.

'28 - Paredes trimite cu capul puțin peste poarta britanicilor.

'15 - GOOL PSG !!! Marquinhos deschide scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat perfect de Di Maria !!!

'13 - Ederson scoate de sub bară la un șut deviat al lui Neymar.

'2 - Neymar trage din unghi, dar Ederson reține fără probleme.

ora 22:00 - A început meciul.

Meciul se joacă la Paris și este televizat în România de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Manșa retur este programată săptămâna viitoare.

ECHIPELE

PSG: Navas - Florenzi, Kimpembe, Marquinhos, Bakker - Paredes, Verratti, Gueye - Di Maria, Mbappe, Neymar.
Antrenor: Mauricio Pochettino.

Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Stones, Cancelo - Gundogan, Rodri - Mahrez, De Bruyne, Foden - Bernardo Silva.
Antrenor: Pep Guardiola.

Arbitru: Felix Brych (Germania).

Marți seara, Real Madrid și Chelsea au terminat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă a celeilate semifinale.

Te invităm și pe pagina noastră de Facebook, unde vei găsi multe lucruri interesante, în plus față de site. Îți mulțumim că ne citești!