Liga 1: Sepsi câștigă în deplasarea de la Hermannstadt și aproape își securizează locul de play-off

Sepsi OSK s-a impus în deplasarea de la Mediaș cu AFC Hermannstadt, scor 2-1, în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 25 a stagiunii competiționale 2020/2021.

Golofca și Vașvari au adus golurile victoriei oaspete, în timp ce Sibiul egala la unu prin Bagarici în minutul 25.

Cu puțin noroc, jucătorul împrumutat de CFR Cluj la Sepsi, Cătălin Golofca deschidea scorul în minutul 12 cu un șut puternic, deviat însă, iar egalarea Sibiului a venit prin Bagarici, același care marca și în victoria cu FCSB, după un șut la colțul scurt al lui Niczuly.

GOOL | Cătălin Golofca a deschis scorul în duelul FC Hermannstadt - Sepsi OSK

Golul decisiv a venit printr-un penalti mult discutat dictat de centralul Marcel Birsan după ce Opruţ îl faultase pe Achahbar, însă e greu de descris ca și fault, contactul dintre Opruț și jucătorul mai sus amintit. Foarte greu de înțeles decizia lui Bîrsan..

Sepsi este pe 4 în Liga 1 cu 40 de puncte, fiind ca și sigură de locul său de play-off, în timp ce Sibiul este pe 14, loc de baraj, cu 22 de lungimi.

Hermannstadt: Cristiano - Măţel, Matricardi, Stoica, Opruţ - P. Petrescu, Dâlbea, Aosman, D. Mayoral - Sîntean, Bagarici.

Sepsi: Niczuly - Deligiannidis, Bouhenna, B. Mitrea, Dumitrescu - Tincu, Eder, Golofca, Achahbar - Petrila, Safranko.

Arbitru: M.Bîrsan.

Două goluri marcate de Nicușor Stanciu pentru Slavia Praga (Video)

Antrenoarea Garbinei Muguruza, celebra Conchita Martinez, a fost infectată cu noul coronavirus

A fost creată prima cooperativă de energie verde din România. Oricine poate să participe - cum investești și ce câștigi