Liga 1: FCSB se impune cu ceva emoții pe teren propriu în fața Academicii Clinceni

FCSB s-a impus cu emoții cu scorul de 3-2 în fața celor de la Academica Clinceni, ultima clasată din Liga 1, în ultima partidă a zilei de sâmbătă, din etapa cu numărul 10 a sezonului competițional 2021/2022.

Golurile gazdelor au fost marcate de Keșeru, Vinicius și Stoica, în timp ce ilfovenii au punctat prin Omoh și Cascini.

FCSB a început ca din trombă întâlnirea de pe Arena Națională cu Academica Clinceni, una în care în premieră pentru trupa roș-albastră căpitan era numit de Edi Iordănescu atacantul Claudiu Keșeru. În minutul 10 era deja 2-0 și se anunța un meci lejer pentru gruparea lui Gigi Becali.

Keșeru a marcat golul de 1-0 după un lob perfect în fața lui Dobre, portar care a gafat îngrozitor la golul doi, gol marcat lejer din câțiva metri de fundașul Paulo Vinicius.

FCSB, două goluri în primele 10 minute cu Clinceniul

De la 2-0 însă, așa cum s-a întâmplat și la Hunedoara, dar la 3-0 atunci în Cupă, FCSB a turat motoarele și a lăsat iar loc oaspeților pentru posesie și pentru crearea unor situații de gol. Iar golul a venit pe final de prim mitan, minutul 45, gol superb de la distanță al lui Omoh, fost atacant la Poli Iași, ușor deviat, imparabil pentru Vlad.

Până la urmă, chiar dacă s-au mai chinuit un pic și în partea secundă, cei de la FCSB au dat lovitura și și-au securizat victoria în minutul 67, după un nou gol marcat de Ianis Stoica, frumoasa surpriză a roș-albaștrilor în acest tur de campionat.

Chiar și așa, finalul a fost unul cu emoții pentru gazde, care au mai primit un gol în minutul 88 prin Cascini, gol cu capul după un corner, după o gravă eroare de plasament a lui Dumiter.

A fost totuși victorie până la urmă pentru Iordănescu și ai săi, care ajung la 4 victorii consecutive, trei în Liga 1, urcând astfel în clasament pe podium, pe locul 3, cu 18 puncte la activ, șase sub lidera CFR.

FCSB: Vlad - Creţu, Cristea, Vinicius, Radunovic - Cordea, Olaru, Şut - Stoica, Keşeru, Gheorghe.
Rezerve: Straton, Miron, Haruţ, Budescu, Dumiter, Perianu, Popescu, Oaidă, Muşi.

Academica Clinceni: Dobre - Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu - Moulin, Cascini - Cioiu, Chandarov, De Amorim - Omoh.
Rezerve: Păun, Gardoş, Pashov, Gavra, Vanzo, Ventura, Kazlauskas, Dumitrache, Goma.

Arbitru: A. Chivulete.

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în finala turneului de la Valencia, fără să piardă vreun set

Manchester City își ia revanșa în fața lui Chelsea după eșecul din finala Champions League din luna mai

Florin Cîțu, noul președinte al PNL: Vă mulțumesc că m-ați ales, nu mă suprinde! Mesajul transmis USR PLUS