Manchester City își ia revanșa în fața lui Chelsea după eșecul din finala Champions League din luna mai

Manchester City a învins în deplasarea de la Chelsea Londra cu 1-0, în marele derbi al etapei din Premier League și și-a luat cu siguranță o revanșă bine meritată după eșecul din finala Champions League din luna mai, cu același scor.

Singurul gol a fost reușit în repriza secundă, în minutul 53 mai exact, de către brazilianul Gabi Jesus, gol venit din pasa lui Joao Cancelo, un șut frumos din plin careu, lateral stânga, extrem de bine plasat, fără speranțe pentru portarul londonez.

Un gol care a și decis această întâlnire în favoarea lui Pep Guardiola și alor săi elevi, care au știut exact cum să blocheze mașinăria lui Thomas Tuchel.

Este primul eșec pentru Chelsea în acest sezon, londonezii rămânând cu 13 puncte, fiind pe 4, la egalitate chiar cu City și cu Liverpool.

Lideră e Manchester United, care va evolua tot sâmbătă în compania celor de la Aston Villa.

Un fotbalist de perspectivă a refuzat-o pe Bayern Munchen pentru a ajunge la FCSB

Propunerea care ar revoluționa fotbalul, făcută de antrenorul celor de la AC Milan

Situația paturilor ATI-Covid: Mai sunt 12 locuri libere în toată țara, 3 în București