Liga 1 | Farul s-a distrat cu Dinamo

Farul Constanța a învins-o pe Dinamo cu un categoric 3-0, într-un meci disputat vineri seara în etapa a 6-a a Ligii 1.

La Ovidiu, Farul și Dinamo au oferit un joc excelent, cu multe ocazii de poartă, goluri frumoase și o atmosferă incendiară.

Gazdele au deschis scorul în minutul 12, prin Jefte, cu un șut din întoarcere de la 10 metri.

Jefte și-a trecut din nou numele pe tabela de marcaj în minutul 54, cu o reușită fantastică de la 60 de metri, la care a contribuit din plin și portarul dinamovist Eșanu, care a alunecat pe linia porții.

3-0 s-a făcut peste alte trei minute, când Ganea l-a învins pe goalkeeperul "câinilor" cu un șut la colțul scurt.

În minutul 47, însă, centralul partidei, George Găman, l-a iertat pe De Nooijer de un al doilea cartonaș galben, după un fault fără minge la Crețu.

Cu acest succes, formația pregătită de Gică Hagi a ajuns la 11 puncte și a urcat pe locul 4 în clasamentul Ligii 1.

Dinamo rămâne cu 6 puncte și se află pe locul 11.

Farul Constanța: Aioani - Mladen, Larie, Ghiță, De Nooijer - Artean, Romario, Ciobanu - Ganea, Jefte, Pitu.

Dinamo București: Mihai - Crețu, Giafer, Grigore, Amzar - Răuță, Ehmann, Filip - Bani, Moldoveanu, Sorescu.

Arbitru: George Găman.