Liga 1: Craiova învinge Dinamo în marele derbi din Bănie

Universitatea Craiova s-a impus în marele derbi al etapei cu Dinamo București, pe stadionul Ion Oblemenco din Bănie, scor 1-0, în etapa cu numărul 22 a stagiunii competiționale 2020/2021.

Singurul gol a fost marcat de Andrei Ivan, celebra cunoștință a câinilor roșii, în minutul 26.

O reușită frumoasă, venită după o combinație un-doi cu Baiaram, fostul jucător de la Rapid Viena a scapăt singur cu Eșanu și nu l-a iertat pe acesta din 6 metri!

Andrei Ivan a deschis scorul în derby-ul cu Dinamo | Craiova - Dinamo 1-0

Dinamo a început totuși mai bine partida din Oltenia și a avut două șanse mari de gol în primele 10 minute. Încet-încet, oaspeții s-au stins, iar Craiova a punctat în primele 25 de minute și a început să etaleze un joc solid la mijlocul terenului.

Pigliacelli a apărăt totuși şutul la colţul scurt al lui Nepomuceno din minutul 35, iar Nemec a ratat în minutul 45 o altă ocazie, când lovitura sa de cap a trecut milimetric alături.

Liga 1: FC Argeș dă lovitura și la Astra Giurgiu

Craiova se impune cu 1-0 așadar și ajunge la două victorii la rând, după cea cu 3-0 în fața lui Poli Iași. Dinamo are două înfrângeri consecutive după cea cu FCSB și urmează un alt meci cu roș-albaștrii, în Cupă, miercurea viitoare.

Oltenii sunt pe locul 3 în L1 cu 43 de puncte, 5 mai puține ca liderul FCSB, în timp ce Dinamo se îndepărtează de play-off, e pe 10 cu 25 de lungimi, la 5 puncte de locul 6.

U Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, M. Constantin, Bălaşa, Bancu - Mateiu, Nistor, Cicâldău - Baiaram, Ivan, Cîmpanu.

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Ehmann, Puljici, A. Radu - Gol, Răuţă - Nepomuceno, Fabbrini, Gueye - Nemec.

Arbitru: A.Florin.

Marius Șumudică, un car de nervi după eșecul din prelungiri cu Alanyaspor: "Mi-e rușine! Să vedem ce va face Federația acum"