Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii, după un thriller dramatic (Video)

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii, a 10-a etapă a sezonului de Formula 1, duminică pe circuitul de la Silverstone (5,891 km), punând capăt celor cinci victorii consecutive obţinute de Red Bull în acest sezon.

Hamilton, campionul mondial, a revenit spectaculos după ce a fost penalizat 10 secunde în urma coliziunii din primul tur cu olandezul Max Verstappen (Red Bull), liderul clasamentului piloţilor, plecat din pole position, care a fost nevoit să abandoneze.

Englezul, care a câştigat pentru a opta oară MP al Marii Britanii, l-a depăşit pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari) când mai erau doar două tururi şi s-a apropiat la 8 puncte de Verstappen în clasamentul piloţilor.

În faţa a 140.000 de spectatori, britanicul, de şapte ori campion mondial, a obţinut a 99-a victorie a carierei.

"Astăzi este un vis pentru mine", a spus Hamilton, care a salutat "cel mai bun, cel mai bun public" înainte de a fi felicitat de actorul Tom Cruise şi de a urca pe podium pentru imnul britanic.

Locul 3 i-a revenit finlandezului Valtteri Bottas (Mercedes).

Hamilton a parcurs cei 306,198 km în 1 h 58:23.283, fiind urmat la de Leclerc la 3.871 şi de Bottas la 11.125.

Verstappen "a fost transportat la un spital local pentru alte teste de precauţie" după un prim control efectuat la centrul medical al circuitului de la Silverstone", a anunţat Red Bull.

Următorul Mare Premiu va avea loc în Ungaria pe 1 august.

Clasamentul MP al Marii Britanii a fost:

1. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes) a parcurs 306,198 km în 1 h 58:23.283
10. Yuki Tsunoda (Japonia/AlphaTauri-Honda) 1:22.065

F1 Silverstone 2021 Start Crash Video - Lewis Hamilton's Crash With Max Verstappen

Clasamentul piloţilor este:
1. Max Verstappen (Olanda) 185 puncte
2. Lewis Hamilton (Marea Britanie) 177
3. Lando Norris (Marea Britanie) 113
4. Valtteri Bottas (Finlanda) 108
5. Sergio Perez (Mexic) 104

Gigi Becali a luat o decizie definitivă în ceea ce îl privește pe atacantul ceh Ondrasek