Leo Messi, încă o dată strălucitor pentru Inter Miami (Video)

Mijlocașul argentinian Lionel Messi a marcat încă un gol splendid în campionatul Americii de Nord, MLS, al șaptelea său gol din 2024.

La 36 de ani, Messi este ca vinul vechi, iar în meciul de sâmbătă seara el a ieșit din nou la rampă, în victoria cu Sporting Kansas City, scor 3-2, în etapa a opta din MLS.

Messi a oferit întâi o pasă de gol pentru atacantul paraguayan Diego Gomez, de doar 21 de ani, gol de la 10-11 metri în minutul 18, acesta fiind golul de 1-1. Decarul echipei în roz a punctat în minutul 51 cu un șut de la circa 30 de metri sub bara transversală, în ovațiile unui întreg stadion.

Luis Suarez, fostul coleg al lui Messi la Barcelona, a închis meciul la 3-2, cu un gol din careul mic, Inter fiind acum lidera Conferinței de Est cu 15 puncte, la egalitate cu New York Red Bulls.

Pentru Inter Miami urmează duelul de pe teren propriu cu Nashville, care se va disputa pe 21 aprilie.

Messi are contract cu Inter Miami până în decembrie 2025, el sosind aici din vara lui 2023. La Inter mai evoluează și alți doi foști componenți ai marii echipe Barcelona, Sergi Busquets și Jordi Alba.