Kristyna Pliskova face o declarație admirabilă după accidentarea Anei Bogdan

Jucătoarea Kristyna Pliskova a vorbit despre accidentarea dureroasă suferită de Ana Bogdan, în timpul meciului din sferturile de finală de la Praga.

Kristyna Pliskova a afirmat că e foarte ciudat felul în care a reușit să obțină calificarea în semifinale și spune că preferă să piardă decât să câștige profitând de o accidentare.

"Nu îmi doream să se accidenteze. Nimeni nu-și dorește să câștige astfel, mai ales când scorul este 2-5… Dacă ar fi fost 3-4 era altceva. Prefer să pierd decât să câștig așa. Este foarte ciudat. O să încerc să uit ce s-a întâmplat și să mă concentrez la meciul de mâine. Eram condusă cu 5-2… La început eram lentă și mingea mi se părea grea, a fost ceva diferit față de meciurile precedente.

Ana a jucat foarte bine, a fost curajoasă, aproape că nu a ratat nici o minge. Speram ca în setul secund să îmi apar serviciul și că poate va începe să greșească, dar s-a întâmplat ce s-a întâmplat", a afirmat Kristyna Pliskova.

Sportiva noastră s-a accidentat în timpul primului set la piciorul stâng, când conducea cu 5-2.

„Nu pot să stau! Nu pot să stau!”, a spus Ana Bogdan cu ochii în lacrimi, vizibil afectată.

Organizatorii au adus un scaun cu rotile pentru a o ajuta să părăsească terenul, dar până la urma Ana a ieșit pe propriile picioare.

Accidentarea a venit într-un moment cum nu se putea mai prost, când Ana părea că are meciul în mână.

La final, Kristyna Pliskova a venit și a consolat-o și i-a urat succes și recuperare rapidă.