Jelena Ostapenko a câștigat cu ușurință finala turneului de la Dubai

Jelena Ostapenko a triumfat, sâmbătă, la turneul de la Dubai.

Tenismena letonă, care a învins-o ieri în semifinale pe Simona Halep, s-a impus în finala cu Veronika Kudermetova în doar o oră și cinci minute!

6-0, 6-4 a fost scorul cu care Ostapenko și-a adjudecat cel de-al cincilea turneu WTA din carieră.

Sportiva în vârstă de 24 de ani a încheiat perfect o săptămână de-a dreptul impresionantă, în care a învins nu mai puțin de patru câștigătoare de Grand Slam.

104.180 de dolari și 470 de puncte WTA este premiul pe care Jelena Ostapenko și l-a asigurat după triumful de la Dubai Tennis Championships 2022.

Cu punctele obținute de la Dubai, câștigătoarea din 2017 de la Roland Garros va urca 8 poziții în clasamentul WTA, până pe locul 13, cu 2.635 puncte.

De partea cealaltă, Veronika Kudermetova va fi recompensată cu 64.800 de dolari și 305 puncte în clasamentul întocmit de Asociația de Tenis Feminin.