Italia câștigă medalia de bronz a Nations League

Italia a dispus de țara gazdă Olanda în finala mică a turneului final A a Nations League, scor 3-2 la Enschede, stadionul celor de la Twente.

După ce a pierdut în fața Spaniei în semifinale, Italia s-a impus lejer în fața unei Olande anemice azi, fără vlagă și parcă lipsită total de inspirație. Dimarco, Frattesi și Chiesa au punctat golurile victoriei în minutele 6, 20 și 73.

Golurile Olandei au venit din partea lui Bergwijn în minutul 68, plus Gini Wijnaldum în prelungiri, dar Țările de Jos au mai marcat și prin Weghorst, însă golul a fost anulat pe motiv de offside, după consulatarea VAR, cand scorul era 1-3.

Olanda s-a aruncat în atac în cele 9 minute de prelungire, dar nu a putut aduce și golul egalizator pe tabelă. În careul de ași, elevii lui Koeman pierduseră în prelungiri cu Croația, scor 2-4. În marea finală, trupa lui Modrici va da piept cu Spania de la 21,45, pe stadionul De Kuip din Rotterdam.