Irina Begu reacționează după calificarea în turul doi la Roland Garros

Irina Begu (32 de ani, 27 WTA) a reacționat după ce s-a calificat în turul doi al turneului de la Roland Garros.

Begu a învins-o pe Anna Bondar, scor 6-4, 6-2, la turneul de Mare Șlem din Franța, într-o oră și 39 de minute.

La finalul partidei, Irina Begu a declarat că a fost un început de meci în care și găsit mai greu ritmul de joc, dar a reușit să se impună prin agresivitatea de care a dat dovadă. De asemenea, jucătorea română a vorbit și despre partida din turul doi, cu Sara Errani).

"A fost un început de meci mai lent, până mi-am căpătat ritmul, până am reușit să intru în joc a durat un pic, dar mă bucur că am reușit să fiu un pic mai agresivă de la 4-2 și să preiau conducerea.

Nu am așteptări (n.r. de la meciul cu Sara Errani), încerc să mă bucur de fiecare meci, încerc să fiu liniștită, să tratez la fel orice rezultat, orice meci. Așa că vom vedea.
Va fi un meci greu, e o jucătoare foarte bună, cu rezultate extraordinare aici la Roland Garros, dar momentan nu mă gândesc la asta, mai am două zile de pauză, o să încerc să pregătesc cât mai bine meciul și vom vedea atunci", a spus Irina Begu, potrivit Eurosport.

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 97.000 de euro şi 70 de puncte WTA.