Irina Begu se califică în turul secund la Roland Garros

Irina Begu a repurtat o victorie în primul tur al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, acolo unde a trecut de sportiva din Ungaria, Anna Bondar, 103 WTA.

Favorita 27 și locul 27 WTA la 31 de ani, Begu, născută la București, s-a impus în minimum de seturi la French Open, scor 6-4, 6-2, după o oră și 40 de minute.

Primul set a fost o adevărată sarabandă de breakuri, 4-5 consecutive la un moment dat, o serie până la urmă oprită de Irina, care a întors inspirat de la 2-4, pentru a câștiga o manșă dificilă, în care începutul acesteia a fost ezitant, cel puțin, pentru sportiva noastră.

Manșa secundă a fost una în care tenismena noastră a dominat, s-a văzut maturitatea în joc și în exprimare, mai ales în jocul defensiv de pe fundul terenului.

În runda secundă, Begu va da piept cu Sarra Errani, Italia, fosta finalistă aici la Roland Garros, cea care a dispus tot astăzi de Jill Teichmann din Elveția, 75 WTA, scor 3-6, 6-4, 6-2.

În afara Irinei Begu, România mai are două reprezentante pe tabloul de simplu la Roland Garros. Sorana Cîrstea (31 WTA) o va înfrunta pe Jasmine Paolini (52 WTA), în timp ce Ana Bogdan o va avea adversară pe Caty McNally (54 WTA).

Desfășurarea întâlnirii:

Final de meci, 6-4, 6-2, Begu câștigă!

21.43: Break rapid făcut de Begu, care va servi imediat pentru meci!

21.41: Begu rămâne în dublu avantaj, după un game foarte disputat și acesta.

21.30: 3-2 pentru Irina, rămâne cu breakul avans sportiva noastră.

21.21: După un game trei chinuitor de lung de circa 15 minute, Begu face breakul și se duce la 2-1.

21.05: Începe bine Bondar, își face serviciul în manșa secundă.

SET IRINA BEGU! După multe emoții, Begu închide manșa, 6-4, revenind de la 2-4!

20.52: Break Irina, ea va servi pentru câștigarea setului imediat!

20.47: 4-4, se rupe seria breakurilor în sfârșit, o rupe chiar Irina!

20.39: Patru breakuri la rând în acest meci și Irina Begu rămâne în coasta maghiarei.

20.34: Continuă sarabanda breakurilor, este 4-2 pentru Bondar.

20.29: 3-2, Begu revine cu breakul, e un început de meci cam inconstant din partea ambelor tenismene.

20.24: Din păcate vine primul break, Bondar se distanțează la 3-1, un pic cam nesigură azi Irina.

20.17: Game terminat cu un forehand de mare valoare al lui Bondar, 2-1, se merge cap la cap.

20.15: Irina revine splendid de la 0-40 și egalează pe tabelă.

20.09: Începe bine Bodar, serviciu solid al unguroaicei.

Începe meciul, Bondar este la serviciu!

20.00: Cele două jucătoare se încălzesc, partida este televizată pe Eurosport 2.

19.48: Final de meci, Potapova învinge cu 6-1, 6-2, meci simplu, urmează partida Irinei, în jurul orei 20.

19.30: Mai este de disputat un singur meci înainte de partida Irinei. Potapova a luat primul set cu Townsend, 6-1, iar în partea secundă este 2-2.

Irina Begu, favorita 27, 31 de ani, începe chiar din prima zi a turneului de la Roland Garros aventura sa în al doilea turneu de Mare Șlem al anului. Ea va evolua în premieră în fața lui Bondar, acesta fiind cel de-al patrulea duel ce are loc pe terenul 12 din complexul de la French Open.

Irina Begu (27 WTA) este cu șase ani mai în vârstă decât Bondar (103 WTA), și are un palmares net superior.

Pe terenul 12, înaintea confruntării Irinei avem partidele Martinez - Griekspoor, Arnaldi - Galan și Townsend - Potapova.