Iga Swiatek este noua campioană de la Indian Wells

Tenismena poloneză Iga Swiatek a câștigat finala turneului Masters de la Indian Wells, devenind și locul 2 mondial WTA, după un ultim act disputat în fața grecoaicei Maria Sakkari.

Scorul a fost 6-4, 6-1, după o demonstrație de tenis de mare calitate a Igăi, care a dominat în mare parte această întâlnire. Una în care Sakkari a ținut piept polonezi doar în primul set, care a durat circa 45 de minute.

Deși a avut 4-2, Swiatek s-a văzut egalată la 4, însă aceasta a avut tăria să termine setul înainte de intrarea sa în prelungiri.

Setul secund a fost unul fără istoric și putem spune deci că este al doilea titlu Masters consecutiv pentru Swiatek în acest sezon WTA, pentru poloneză, după cel de la Doha, titlu cucerit după o finală cu Kontaveit. Reamintim că Iga a trecut aici în California în semifinale de Simona Halep, tot după minimum de seturi, scor 7-6, 6-4.

Sakkari va urca și ea după această finală pe cel mai bun loc din carieră, 3 WTA, ambele în spatele liderei Ash Barty din Australia.

Câștigătoarea va încasa un cec în valoare de 1.231.245 dolari, în timp ce finalista se va mulțumi cu 646.110 dolari.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din tenis!