Gazda Coasta de Fildeș, calificare dramatică în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni

Selecţionata de fotbal a Cote d’Ivoire s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, pe care o găzduieşte, printr-o victorie dramatică în faţa reprezentativei Mali cu scorul de 2-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, sâmbătă, la Bouake.

Malienii au avut şansa deschiderii scorului, dar Adama Traore a ratat un penalty în min. 16. Ivorienii au rămas în zece oameni încă din prima repriză, când a fost eliminat Odilon Kossounou (43).

Totuşi, Mali a deschis scorul, prin Nene Dorgeles (71), ''elefanţii'' egalând in extremis, prin Simon Adingra (90).

HIGHLIGHTS | Mali 🆚 Côte d'Ivoire | #TotalEnergiesAFCON2023 - Quarter Finals

Cote d'Ivoire a marcat golul victoriei în minutele adiţionale ale prelungirilor, prin Oumar Diakite (120+2), după care fiecare echipă a mai avut câte un jucător eliminat, malienii pe Hamari Traoré (120+5), iar ivorienii pe autorul golului decisiv (120+3).

Ivorienii, care au ieşit cu emoţii din grupă, după ce s-au clasat pe locul al treilea, cu trei puncte şi golaveraj negativ, vor juca în penultimul act cu RD Congo.

La Bouake au evoluat echipele:
Mali: D. Diarra - H. Traoré (căpitan), Kouyaté, Niakaté, Sacko - L. Coulibaly (B. Traoré, 89), Samassekou (I. Sissoko, 102), A. Haidara (F. Diabaté, 62) - Sinayoko (M. Fofana, 89), K. Doumbia (Bissouma, 90+7), A. Traoré (Dorgeles, 63). Selecţioner: Eric Chelle.
Cote d'Ivoire: Y. Fofana - Aurier (căpitan; W. Boly, 46), Kossounou, Ndicka, Konan - S. Fofana, N. Pepe (Singo, 45+3), Seri (Adingra, 86), Kessié, Gradel (O. Diakité, 73), Kouamé (Haller, 46). Selecţioner: Emerse Faé.