Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Hamburg după o victorie spectaculoasă

Gabriela Ruse s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Hamburg, dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari.

Gabi, aflată pe locul 198 în ierarhia WTA la startul turneului, a eliminat-o în sferturile de finală pe favorita numărul 4, americanca Danielle Collins (locul 48 WTA).

6-4, 1-6, 7-5 a fost scorul cu care sportiva noastră s-a calificat după două ore și 26 de minute.

Este cea mai importantă victorie din carieră pentru Gabriela Ruse, care mâine va juca în semifinale cu învingătoarea partidei dintre Dayana Yastremska și Sara Errani.

Odată cu calificarea în semifinalele turneului din Germania, Gabriela Ruse și-a asigurat un cec în valoare de 10.099 euro.

Gabriela Ruse (23 de ani) nu are niciun turneu WTA câștigat în carieră, în schimb are 6 trofee ITF cucerite.