FC Barcelona este câștigătoarea Ligii Campionilor la handbal masculin

FC Barcelona a dispus dramatic de polonezii de la Vive Kielce, la executarea loviturilor de la 7 metri, cucerind un nou trofeu Champions League la handbal masculin.

Catalanii au dispus cu scorul de 37-35 după executarea loviturilor amintite mai sus, după ce la finalul primelor 60 de minute scorul era egal, 28-28, iar la finele celor două reprize de prelungiri, scorul era de asemenea egal, 32-32.

Singurul care a ratat la aruncările de la 7 metri a fost Alex Dujshebaev, fiul antrenorului Talant Dujshebaev.

Interesant este că și finala mică s-a terminat la loviturile de departajare, nemții de la Kiel învingând cu același scor pe maghiarii de la Veszprem, scor 37-35.

Turneul FInal 4 a avut loc la Koln.

Cel mai bun marcator al finalei a fost, la fel ca în semifinala de ieri, extrema Aleix Gomez, cu 9 goluri. Barcelona își apără astfel trofeul cucerit anul trecut. Mai mult, e prima Ligă a Campionilor pentru antrenorul Ortega și a 11-a pentru clubul catalan.