Emma Răducanu pierde dramatic în optimile de la Wimbledon

Emma Răducanu a fost învinsă dramatic în optimile de finală de la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului.

Pe iarba londoneză de la All England Club, tenismena britanică cu origini românești, locul 135 WTA, fosta campioană de la US Open, a fost învinsă de către LuLu Sun, Noua Zeelandă, 123 mondial, scor 6-2, 5-7, 6-2.

A fost o partidă aspră, care s-a întins pe durata a 2 ore și 45 de minute. Răducanu a alunecat la 3-5 în timpul setului secund și s-a accidentat la genunchi, știut fiind că ea revine la Wimbledon după o lungă pauză și după două operații grele pe care le-a suferit.

Partida a fost totuși controlată de neo-zeelandeză în seturile 1 și 3, ultimul fiind de altfel și cel mai important, cu o Răducanu care s-a luptat din greu în manșa secundă pentru a aduce echilibrul pe tabelă.

Sportiva din Noua Zeelandă se califica așadar uluitor în sferturi la Wimbledon, acolo unde va da piept cu Donna Vekici, Croația, cea care tot azi a dispus de asemenea în trei seturi de Paula Badosa din Spania.

E pentru a treia oară în cariera Emmei Răducanu în care ajunge în optimile de finală ale unui turneu de Grand Slam.

La 21 de ani și 234 de zile, Emma Răducanu este a doua cea mai tânără jucătoare din Marea Britanie din ultimele patru decenii care învinge o adversară clasată în top 10 WTA la un Grand Slam, după victoria din turul 2 la Maria Sakkari, locul 9 mondial.