Emma Răducanu a fost învinsă la Indian Wells la capătul unui thriller dramatic

Emma Răducanu a fost învinsă în turul al treilea al turneului Masters 1000 WTA de la Indian Wells, la capătul unui joc dramatic, pe care l-a controlat în nenumărate rânduri, meci disputat în fața croatei Petra Martici.

Aceasta s-a impus în trei seturi, scor 6-7, 6-4, 7-5, după 2 ore și 49 de minute.

Sportiva din Marea Britanie cu origini românești a câștigat un prim set pe muchie de cuțit și părea că este în control și în manșa secundă, până la un anumit punct, când Martici a făcut breakul decisiv și a reușit să împingă partida în decisiv.

Un decisiv în care tenismena cu tată român a servit pentru meci la 5-4, însă nu a fost suficient, căci luptătoarea Martici (79 WTA) s-a impus într-o manieră incredibilă, după o sarabandă de breakuri.

Emma era cap de serie 11 aici la Indian Wells. Croata o va întâlni în optimi pe Liudmila Samsonova din Rusia.

Amintim că în această noapte vom avea două românce angrenate în turul III la IW, pe Sorana Cîrstea după ora 23 și pe Simona Halep după ora 3 dimineața, în meciurile lor cu Anna Kalinskaya, respectiv Cori Gauff.

Partidele vor fi televizate pe DigiSport.