Elina Svitolina are amintiri neplăcute cu Simona Halep - ce spune despre sportiva noastră

Elina Svitolina spune că Simona Halep i-a administrat „una dintre cele mai stresante experiențe din întreaga carieră”.

Întrebată într-o conferință de presă care sunt cele mai stresante experiențe din cariera sa, Svitolina a vorbit despre o înfrângere suferită în 2015 cu Ana Ivanovici și despre una cu Simona Halep, la Roland Garros 2017.

În acel meci din sferturile de finală de la Roland Garros, Svitolina a câștigat primul set cu 6-3, dar apoi le-a pierdut pe următoarele două cu 7-6 (6) și 6-0.

"Am avut o mulțime de șanse să închid acel meci în două seturi și, la final, l-am pierdut. A fost cu adevărat dificil pentru mine din punct de vedere mental. Dar până la urmă am reușit să depășesc momentul și am devenit mai puternică", a spus Svitolina.

Simona și Svitolina s-au întâlnit de opt ori până acum, iar scorul întâlnirilor este 5-3 pentru jucătoarea din Ucraina.

Pe zgură au disputat trei meciuri, iar scorul este 2-1 pentru Simona.

Ultima întâlnire a avut loc la Turneul Campioanelor 2019 și a fost câștigată de Svitolina cu 7-5, 6-3.

Simona și Svitolina se pot întâlni în semifinalele de la Roland Garros 2020.