Dinamo umilește FC Argeș și e cu un pas înapoi în Superligă

Dinamo a umilit FC Argeș, scor 6-1, în turul barajului de promovare/menținere în Superliga României.

DINAMO – FC ARGEȘ 6-1
Au marcat: Bena 15, Larrucea 24, Pop 27, Ghezali 40, 62, Iglesias 56 / Zebic 55

După un an în Liga 2, Dinamo e cu un pas înapoi în Superligă, eșalonul de top din fotbalul românesc. În turul barajului de promovare/menținere în Superligă, "câinii" au învins de o manieră categorică pe FC Argeș, pe Arena Națională.

Recitalul dinamovist a început în minutul 16, printr-un gol marcat de fundașul central Bena, cu o lovitură de cap. Apoi, în minutul 24, Larrucea a înscris din careu, cu un șut la colțul scurt, după o minge trimisă din lovitură liberă și deviată de zid.

Trei minute mai târziu, Pop a înscris cu un lob peste portarul Micle, după ce "câinii" au profitat de o greșeală în defensiva lui FC Argeș.

În minutul 40, Ghezali a marcat și el după o cursă fabuloasă printre fundașii adverși.

Repriza a doua început la fel de tare, doar că FC Argeș a marcat prima și a redus din diferență, prin Zebic, în minutul 55. Doar un minut mai târziu, Dinamo a marcat și a refăcut diferența de patru goluri cu un șut deviat al lui Dani Iglesias. Ghezali a reușit dubla în minutul 62, cu un șut pe lângă Micle din careu, după ce a scăpat spre poartă din partea dreaptă.

Dezastrul a fost complet pentru FC Argeș când Koubemba a fost eliminat pentru cumul de "galbene", în minutul 64.

Returul de la Pitești se joacă pe 3 iunie, de la ora 21:00.