David Popovici, calificat cu primul timp în finala probei regină a înotului

David Popovici s-a calificat, sâmbătă, în finala probei de 100 de metri liber din cadrul Campionatului European de juniori de la Otopeni.

Înotătorul român a înregistrat cel mai bun timp din semifinale, iar în finala de duminică va evolua pe culoarul 4.

48.31 secunde este timpul cu care sportivul în vârstă de 17 ani a terminat cele două lungi de bazin.

Patrick-Sebastian Dinu a încheiat semifinalele pe locul 10, cu timpul de 50.72 secunde, și a ratat astfel calificarea în finală.

Trei medalii de aur (50 metri liber, 200 metri liber și ștafetă masculină 4x100 metri liber) și una de argint (ștafetă mixtă 4x100 metri liber) a cucerit David Popovici la Campionatul European de înot ce are loc zilele acestea la Otopeni.