Cuvinte superbe spuse de Daniil Medvedev către Djokovici, după finala de la Melbourne: Erai un Dumnezeu pentru mine

Daniil Medvedev a pierdut a doua sa finală de Mare Șlem din carieră, duminică la Australian Open în fața unui titan, sârbul Novak Djokovici, de 18 ori campion de turnee de Grand Slam.

A fost o finală relativ ușoară pentru sportivul din țara vecină, care a câștigat în trei seturi, scor 7-5, 6-2, 6-2, iar cronica întâlnirii o puteți reciti mai jos:

Novak Djokovici triumfă pentru a noua oară în carieră la Australian Open

După joc, la festivitatea de premiere, Medevedev a emoționat pe toată lumea, spunând numai cuvinte frumoase la adresa lui Nole, cu care s-a antrenat acum mult timp, pe vremea când era doar un puști de pe locurile 500-600 ATP:

”Da, ce pot spune, nu e ușor să vorbești când tocmai ai piedut o finală de GS. Felicitări lui Novak, 9 Grand Slam-uri aici e nemaipomenit. Ce mai poți spune, aș dori să ajung și eu aici într-o zi, să am aceste performanțe. Să vă spun ceva, când eram pe locul 500-600 ATP m-am antrenat cu el la Wimbledon, am crezut că nu va vorbi cu mine, dar a stat de vorbă ca un tată, ca un bun prieten cu mine. Erai ca un Dumnezeu pentru mine. Mulțumiri echipei mele, ultimele 3 luni au fost atât de grele pentru toți. Mulțumesc celor din tribune și tuturor celor care au făcut posibil acest turneu”, puncta tenismenul rus, care va urca de luni pe locul 3 în lume.

Daniil Medvedev: The story so far | Australian Open 2021

În cealaltă finală de GS jucată, Daniil a pierdut în cinci seturi la Rafa Nadal, la US Open 2019, scor 5-7, 3-6, 7-5, 6-4, 4-6.

Prima reacție a lui Novak Djokovici după ce a câștigat finala de la Australian Open

Oscar Valdez a cucerit titlul de campion mondial la categoria WBC

The New York Times: Israelul a cumpărat vaccinuri rusești pentru inamicii sirieni, ca să obțină eliberarea unei tinere