Cum explică selecționerul Belgiei eșecul cu Italia din sferturile EURO 2020

Antrenorul spaniol al naționalei Belgiei la fotbal, lidera clasamentului FIFA, a încercat să explice eșecul cu Italia de vineri seara în sferturile de la EURO 2020, scor 1-2.

Roberto Martinez a spus că nu are sub nicio formă ce să le reproșeze elevilor săi, chiar dacă Belgia a mai ratat un trofeu, deși era văzută ca o mare favorită la acest turneu final.

''Sunt trist, nu cred că meritam să fim eliminaţi. Jucătorii s-au pregătit pentru acest turneu şi l-au parcurs pas cu pas. Au fost două echipe foarte bune în seara asta şi nu am reuşit să ne concretizăm ocaziile. În a doua repriză, am avut şanse să înscriem al doilea gol care ne-ar fi dat un elan...'', a declarat Martinez, vizibil mâhnit și afecatat, la conferința de presă de după joc.

EURO 2020: Italia învinge Belgia după un meci superb și se califică în semifinale

Belgia a fost medalia de bronz a ultimului Mondial, cel din 2018, din Rusia.

''Trebuie să spun din nou că sunt afectat pentru jucătorii mei care nu meritau să plece acasă pentru abnegaţia şi devotamentul de care au dat dovadă la acest turneu. Nu am ce să le reproşez, au avut o atitudine minunată. Fotbalul poate fi uneori foarte crud...Italia este în creştere de formă, au multă încredere în ei. Felicităm Italia, meritau victoria'', a mai adăugat fostul antrenor al lui Wigan din Premier League.

Belgia pleacă acasă deși în grupe a avut trei victorii clare cu Finlanda, Danemarca și Rusia, iar în optimi a dispus de campioana en-titre Portugalia.

Presa italiană, la picioarele Squadrei Azzurra după calificarea în semifinalele EURO 2020: ”Încă o noapte magică”

Seară plină de mari recorduri pentru Italia, după ce a eliminat Belgia în sferturile EURO 2020