EURO 2020: Italia învinge Belgia după un meci superb și se califică în semifinale

Italia s-a calificat în semifinalele EURO 2020 după ce a învins Belgia, scor 2-1.

Partida de la Munchen a avut un ritm foarte bun, iar cele doua echipe și-au împărțit momentele de dominare și ocaziile.

Belgienii au fost mai periculoși în startul meciului, însă Donnarumma a intervenit excelent în fața lui Tielemans, Lukaku și De Bruyne.

Italienii au deschis scorul la prima lor ocazie, în minutul 31, după ce Barella s-a descurcat excelent în careu și a șutat lângă bară.

Până la pauză, Italia a mai punctat o dată, în minutul 44, după un șut excelent trimis de Insigne din marginea careului.

În finalul primei reprize, Belgia a primit un penalti, iar Lukaku a micșorat diferența.

Partea secundă le-a aparținut în totalitate belgienilor, care au ratat însă mari șanse de gol.

Italia a obținut astfel calificarea în semifinalele EURO 2020, unde va întâlni Spania, pe 6 iulie.

BELGIA - ITALIA 1-2 (Lukaku '45+1 / Barella '31, Insigne '44)

90+7 - Final de meci! Italia e în semifinale!

90 - 5 minute suplimentare.

90 - Berardi vede cartonașul galben.

84 - Doku ia o acțiune pe cont propriu, dar trage peste poartă din marginea careului.

79 - Schimbări Italia: Berardi și Emerson intră în locul lui Spinazzola și Insigne.

75 - Schimbări Italia: Cristante și Belotti intră în locul lui Beratti și Immobile.

74 - Schimbare Belgia: Chadli iese după doar 5 minute din cauza unei accidentări. Praet intră în locul său.

70 - Chadli centrează periculos, dar Hazard nu ajunge la minge!

69 - Schimbări Belgia: Mertens și Chadli intră în locul lui Meunier și Tielemans.

61 - Ce ocazie! De Bruyne pasează ideal in fața porții, dar Lukaku, cu toată poarta în față, trimite în Spinazzola!

55 - Belgia domină tot mai puternic, dar Italia se apără bine.

47 - Chiesa trage pe lângă poartă din marginea careului.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauză!

45+1 - GOL BELGIA! Lukaku marchează din penalti!

45 - Penalti pentru Belgia! Doku e blocat în careu și obține penalti!

44 - GOL ITALIA!!! Insigne face 2-0 cu un șut superb lângă bară din marginea careului!

40 - Momente mai slabe de joc, mingea stă mai mult la centrul terenului.

31 - GOL ITALIA!!! Barella deschide scorul cu un șut puternic din unghi!