Cristiano Ronaldo intră în cartea de istorie a fotbalului

Cristiano Ronaldo a mai făcut un meci mare pentru națională sa, marcând două goluri cu Ungaria, la debutul țării sale în Campionatul European, ediția 2020.

Portugalia a trecut cu 3-0 de țara vecină cu noi, dar golurile au fost marcate toate în ultimele 5 minute.

După aceste două reușite, cu care a ajuns la 106 goluri all-time în naționala lusitană, Ronaldo a bătut două recorduri uriașe, unul dintre ele al lui Michel Platini.

EURO 2020: Portugalia învinge Ungaria la scor, deși a tremurat până în minutul 85

E vorba de golgheterul all-time al Campionatelor Europene, cu 11 goluri la activ, Platini rămânând cu 9. În plus, e primul fotbalist prezent la 5 ediții de CE, începând cu ediția din 2004, dar și primul care marchează la fiecare dintre aceste cinci ediții de turneu final.

Pentru Portugalia, campioana europeană en-titre, urmează acum dueluri de foc cu Franța și Germania, această grupă F fiind una infernală, cea mai grea fără discuție de la acest turneu final.

Gică Popescu a ținut să lămurească lucrurile în chestiunea biletelor pentru jucătorii Generației de Aur la EURO 2020

Sorana Cîrstea, eliminată de la Berlin după un meci solid făcut de Garbine Muguruza

Monica Gubernat a fost demisă de la conducerea Consiliului Audiovizualului. USR-PLUS: CNA îşi va recăpăta imparţialitatea pierdută în anii de guvernare PSD