Coșmarul continuă pentru Barcelona. Eșec și în marele derbi cu Atletico Madrid (Video)

Barcelona continuă sezonul de coșmar pe care îl are acum în această stagiune din La Liga și a mai bifat un eșec, sâmbătă seara, scor 0-1 la marea rivală Atletico de Madrid.

A fost 1-0 pentru trupa lui Simeone în capul de afiș al rundei cu numărul 10 din La Liga. Singurul gol a venit în prelungirile primului mitan, când Ter Stegen a ieșit neinspirat la circa 30 de metri de poarta sa la o contră a gazdelor. Ferreira Carrasco l-a driblat ușor și a trimis mingea lejer în plasă.

Un atacant important și-a anunțat retragerea din fotbal

Amintim și o bară transversală a lui Llorente în minutul 12, tot a lui Atletico, dar și o imensă ratare a lui Messi cu 6 minute înainte de final, când nu l-a putut învinge pe Oblak din doar câțiva metri..

Highlights Atletico Madrid vs FC Barcelona (1-0)

În plus, Barca l-a pierdut și pe Gerard Pique, accidentat destul de serios în minutul 60 al întâlnirii, după un duel cu Correa.

Barcelona e acum doar pe 10 în Spania, cu 11 puncte la activ în 8 partide, iar Atleti e pe locul secund, fiind singura echipă fără eșec în La Liga.

E prima victorie a lui Simeone în campionat în fața Barcelonei de când a preluat-o pe Atleti. El avea până acum 11 înfrângeri și șase remize în fața catalanilor. De 10 ani nu mai câștigase Madridul cu Barcelona în campionat, de pe 14 februarie 2010! Iar în ultimele 15 meciuri de campionat, Leo Messi a marcat de doar 3 ori..