Christian Eriksen, mesaj emoționant de pe patul de spital. Când poate fi externat mijlocașul danez

Christian Eriksen este acum în afara oricărui pericol după ce a fost resuscitat minute în șir în minutul 43 al partidei dintre Danemarca și Finlanda de la EURO 2020.

El a căzut pur și simplu fără să fie nici măcar atins de vreun adversar și a fost salvat in extremis de echipa medicală venită de urgență pe gazon, care l-a dus apoi la spitalul „Rigshospitalet” din Copenhaga.

Acum, starul de 29 de ani al lui Inter este bine, vorbește, respiră singur, fără aparate, cooperează cu cei din jur, iar o veste bună ar putea fi externarea lui peste 2 zile, urmând să vadă meciul Danemarcei cu Belgia de acasă și nu dintr-un salon de spital de la etajul 14:

"Sunt bine și vă mulțumesc pentru mesaje. Trebuie să mai efectuez examene medicale aici, dar îmi voi susține colegii în următoarele partide ale Danemarcei", a punctat Eriksen, care are și doi copii, într-o postare făcută pe contul său de Instagram.

Vor continua însă investigațiile medicale amănunțite până atunci, pentru a se putea încerca să se releve ce anume a dus la acel colaps suferit de danez.

Danemarca a pierdut până la urmă partida cu Finlanda în acea seară tristă, scor 0-1, iar meciul cu Belgia de joi devine unul crucial pentru trupa nordică în alb și roșu.

Toate partidele de la EURO 2020 sunt LIVE pe SpotMedia.ro.

D.A.

Medicul naționalei Danemarcei nu-și explică stopul cardiac suferit de Eriksen

UEFA, gest superb după ce Eriksen s-a prăbușit pe teren în meciul Danemarca - Finlanda de la EURO 2020

Primul mesaj transmis de Christian Eriksen după ce s-a prăbușit pe teren la EURO 2020

Preţuri speciale la Untold și Neversea pentru elevii care dau Bac-ul. Cine ia 10 va intra gratuit