Chelsea a învins-o pe Manchester City și a câștigat Liga Campionilor

Chelsea este noua campioană a Europei, dupa ce s-a impus cu 1-0 în finala Ligii Campionilor cu Manchester City, disputată sâmbătă seara, la Porto, în fața a aproximativ 15.000 de suporteri.

Pentru echipa antrenată de Thomas Tuchel este cel de-al doilea trofeu al Ligii Campionilor câștigat, după triumful din 2012.

Pep Guardiola a surprins și a început meciul fără Rodri sau Fernandinho la închidere, o mutare care s-a dovedit neinspirată pentru că "albaștrii" au controlat mijlocul terenului și au avut ocaziile mai mari în prima repriză.

Werner a trecut în câteva rânduri pe lângă gol înainte ca Havertz, găsit excelent de Mount, să scape de marcajul lui Zinchenko și să-l învingă pe Ederson în minutul 42.

A fost primul gol marcat de fotbalistul transferat în vara trecută cu 80 de milioane de euro de la Leverkusen în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa.

Guardiola n-a schimbat nimic la pauză, dar a fost forțat s-o facă în minutul 59, când De Bruyne n-a mai putut continua după o ciocnire cu Rudiger. Căpitanul lui City a părăsit terenul în lacrimi, iar în locul său a fost introdus brazilianul Gabriel Jesus.

Manchester City, aflată pentru prima oară în finala Ligii Campionilor, a avut posesia, dar cam atât. Cu un singur șut trimis pe spațiul porții adverse, și acela cu călcâiul, campioana Angliei a avut o prestație dezolantă pe faza ofensivă.

O victorie la limită, însă meritată pentru Chelsea, în timp ce Guardiola va avea mult timp coșmaruri cu întâlnirea de pe Estadio do Dragao.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea finalei Ligii Campionilor dintre Manchester City și Chelsea Londra.

Manchester City - Chelsea Londra 0-1 (Havertz '42)

'90+7 - FINAL! CHELSEA ESTE NOUA CAMPIOANĂ A EUROPEI!

'90+7 - Mahrez trimite milimetric peste poarta lui Chelsea.

'90+3 - City a trimis un singur șut pe spațiul porții adverse, și acela cu călcâiul...

'90 - Vor fi șapte minute de prelungire pentru repriza secundă.

'90 - Chelsea scapă cu bine la o acțiune periculoasă de atac a "cetățenilor". Șutul lui Foden a fost blocat de Christensen.

'85 - Aguero centrează slab dintr-o poziție bună, iar Mendy se întinde și reține mingea.

'80 - Schimbare la Chelsea: iese Mount, intră Kovacic.

'76 - Guardiola îl aruncă în luptă pe Aguero, aflat la ultimul meci în tricoul lui City. Iese Sterling.

'73 - Ocazie uriașă pentru Chelsea! Pulisic trimite pe lângă poartă din doar câțiva metri!

INFO: Doar trei șuturi trimise pe spațiul porții până în minutul 70: două pentru Chelsea și unul singur pentru City.

'68 - Azpilicueta respinge la o centrare în fața porții a lui Mahrez.

'66 - Schimbă și Tuchel: iese Werner, intră Pulisic.

'64 - O nouă schimbare la City: iese Bernardo Silva, intră Fernandinho.

'61 - Jucătorii lui City solicită un penalti pentru un presupus henț în careu al lui James, dar arbitrul lasă jocul să continue, iar VAR confirmă că n-a fost henț.

'59 - Ce pierdere pentru City! De Bruyne nu mai poate continua meciul și este înlocuit cu Gabriel Jesus. Belgianul părăsește terenul în lacrimi.

'56 - De Bruyne are nevoie de intervenția echipei medicale după o ciocnire de Rudiger, care se alege cu un cartonaș galben.

ora 23:05 - Startul reprizei secunde.

-----------------------------------------

'45+3 - Finalul primei reprize.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu trei minute.

INFO: Este primul gol marcat de Kai Havertz în Liga Campionilor.

'42 - GOOOL CHELSEA !!! Mount dă o pasă superbă pentru Havertz, care pleacă de lângă Zinchenko și deschide scorul !!!

'38 - Thiago Silva acuză o accidentare și va fi înlocuit. Locul brazilianului în defensiva lui Chelsea este luat de Christensen.

'35 - Până în acest minut, Manchester City a avut o posesie mai bună (58% față de 42%), însă atât "cetățenii", cât și "albaștrii" au avut același număr de ocazii, câte 3.

INFO: 16.500 de spectatori sunt în tribunele Estadio do Dragao din Porto.

INFO: Manchester City și Chelsea s-au întâlnit de trei ori în acest sezon:

• Premier League, 03.01.2021: 3-1 pentru Manchester City (deplasare)
  • Semifinale FA Cup, 17.04.2021: 1-0 pentru Chelsea (neutru)
  • Premier League, 08.05.2021: 2-1 pentru Chelsea (deplasare)

'27 - Rudiger îl blochează fantastic pe Foden, fix în momentul în care tânărul fotbalist al lui City se pregătea să deschidă scorul.

INFO: În sezonul recent încheiat din Premier League, Manchester City a terminat pe primul loc, în timp ce Chelsea a ocupat locul 4.

'15 - O nouă ocazie pentru Werner. De această dată, șutul neamțului se duce în plasa laterală!

'14 - Ce ocazie! Werner trimite slab dintr-o poziție ideală, iar Ederson reține!

'10 - Chilwell respinge excelent din fața lui Mahrez.

'10 - Werner dă pe lângă minge într-o poziție foarte bună.

'8 - Ederson pasează fantastic pentru Sterling, care intră în careu și încearcă o finalizare cu călcâiul, însă Mendy e atent și respinge.

ora 22:01 - Startul finalei.

Meciul se joacă la Porto (Portugalia) și este televizat în România de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Manchester City n-a câștigat niciodată cel mai prestigios trofeu din fotbalul european, în timp ce Chelsea a triumfat o singură dată, în 2012.

ECHIPELE

MANCHESTER CITY: Ederson - Walker, Dias, Stones, Zinchenko - Bernardo Silva, Gundogan, De Bruyne - Mahrez, Sterling, Foden.
Antrenor: Pep Guardiola

CHELSEA LONDRA: Mendy - Azpilicueta, Thiago Silva, Rudiger - James, Kante, Jorginho, Chilwell - Havertz, Mount - Werner.
Antrenor: Thomas Tuchel.

Arbitru: Antonio Mateu Lahoz (Spania).