Certitudinea pe care Sorana Cîrstea o are înaintea meciului cu Iga Swiatek de la Indian Wells

Sorana Cîrstea a vorbit despre meciul cu Iga Swiatek din sferturile de finală de la Indian Wells.

Sportiva noastră a declarat că este încrezătoare că are o șansă, chiar dacă poloneza este favorită.

"Joc destul de bine și eu, nu doar ea, așa că sunt încrezătoare în evoluția mea. Știu că nu va fi ușor și că va fi favorită. Iga este o jucătoare completă, se mișcă bine. Este jucătoarea cu cea mai bună deplasare. Este greu să găsești o slăbiciune în jocul ei. Îmi place Iga, cred că este cea mai dulce. Este un model de urmat", a spus Sorana Cîrstea.

Amintim că Sorana Cîrstea a obținut cel mai bun rezultat din acest an pentru tenisul din România.

Sportiva noastră s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells după ce a învins-o pe Caroline Garcia, ocupanta locului 5 WTA.

Scorul a fost 6-4, 4-6, 7-5, după un meci care a durat două ore și 23 de minute.

De asemenea, este pentru prima dată când o învinge pe Garcia după două înfrângeri la rând.

Ea se va întâlni în sferturile de finală cu lidera clasamentului WTA, Iga Swiatek, care a eliminat-o pe Emma Răducanu.

Partida va avea loc joi, la o oră care nu a fost stabilită încă de organizatori.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Sorana și-a asigurat 184.465 de dolari și 215 puncte WTA.